Zhrnutie plánu na tému "Zátišie v kontrastných farbách." Plán - osnova vyučovacej hodiny maľby: Zátišie z predmetov z rôznych materiálov (imitácia techniky olejomaľby) Hotové práce detí

Rozvoj lekcie maľby. Téma: "Kreslenie zátišia zo života"

Lekcia maľovania na tému: „Kresba zátišia zo života“ 4. ročník

Typ aktivity: obrázok v lietadle.

Typ lekcie: kombinovaná.

Cieľ: naučiť správne konštruktívne kresliť predmety jednoduchého tvaru zo života.

Úlohy:
Upevniť znalosti o usporiadaní a proporciách.
Prispieť k rozvoju estetickej citlivosti.
Rozvíjať schopnosti kreslenia, pozornosť, presnosť, pozorovanie, myslenie, vizuálnu pamäť.

Vizuálne pomôcky: edukačný stôl „Vyhotovenie zátišia krok za krokom“, reprodukcie obrazov (zátišia) výtvarníkov P. Klasa, V. Heada, J..B. Chardin.

Vybavenie pre učiteľa: epiprojektor; 2 závesy, váza (džbán), jablko.

Vybavenie pre žiakov: album (formát A4), ceruzka, guma.

Referencie:
Sekacheva A.V., Chuikina A.M., Pimenova L.G. Kreslenie a maľovanie: učebnica pre študentov stredných škôl. špecialista. učebnica prevádzkarní. – M.: Svetlý a potravinársky priemysel, 1983.
Sergeev A. Vzdelávacie zátišie. – M.: Umenie, 1955.
Dejiny zahraničného umenia. Ed. Kuzmina M. T., Maltseva N. L. – M.: Ilustrovať. umenie, 1983.

Plán lekcie:
1. Organizačný moment – ​​1 min.
2. Rozhovor – 3 min.
3. Vysvetlenie – 8 min.
4. Samostatná práca študentov – 28 min.
5. Rozbor práce, hodnotenie – 4 min.
6. Upratovanie pracoviska – 1 min.

Použitie tabule:

1. Názov témy.
2. Reprodukcie obrazov umelcov.
3. Pedagogická kresba.
4. Náučný stôl “Krok za krokom vyhotovenie zátišia zo života.”

Počas tried:

1. Organizačný bod:
zaviesť disciplínu, skontrolovať pripravenosť na hodinu.

2. Konverzácia.
Témou hodiny je „Kresba zátišia zo života“, 1. fáza – stavba.
Čo je to zátišie?
Zátišie je žáner výtvarného umenia. Z francúzskej „mŕtvej prírody“, obraz sveta vecí, každodenných predmetov, nástrojov, ovocia, kvetov. Žáner zátišia sa rozšíril najmä v holandskom maliarstve 17. storočia (Pieter Claes, Willem Kalf, Willem Heda).
Pozrite sa na reprodukcie obrazov Willema Heeda a francúzskeho umelca z 18. storočia Jeana Baptista Chardina. Aký je rozdiel medzi ich zátišiami?
Obľúbeným motívom v tvorbe Holanďanov boli takzvané raňajky - obraz prestretého stola, na ktorom je jedlo s koláčom alebo šunkou, chlieb alebo zlatý bochník, kovový džbán, sklenený pohár, taniere a nože. sú umiestnené. Jean Baptiste Chardin je zasa známy ako majster malieb na každodenné témy: svet domácich vecí, prežitých ľuďmi, na jeho plátnach sa objavovali koše, krinky, kade a zabitá zver.

3. Vysvetlenie.

Pozrime sa pozorne na zátišie. Z akých položiek sa skladá?
Džbán, jablko, 2 závesy.
Čo by ste mali urobiť predtým, než začnete maľovať zátišie?
Najprv musíte určiť, ako umiestniť hárok: horizontálne alebo vertikálne.
Ako usporiadame list v našom prípade?
Po zmeraní šírky a výšky pomocou metódy zameriavania sme pochopili, že list musí byť umiestnený vertikálne (výška zátišia je väčšia ako šírka). Nakreslíme priesečník rovín.
Čo je zloženie?
Kompozícia je usporiadanie zobrazeného predmetu na povrchu papiera.
Určme umiestnenie zátišia na liste. Položky by nemali byť malé, ale ani príliš veľké. Nemôžete kresliť väčšiu ako životnú veľkosť.

Pri konštrukcii zátišia venujte pozornosť tabuľke „Vyhotovenie zátišia krok za krokom“.
Konštrukcia džbánu.
Zostrojme os symetrie.
Čo je to proporcia?
Proporcia je určitý vzťah medzi časťami objektu, ich proporcionalita. Je potrebné neustále porovnávať proporčné vzťahy a vizualizovať.
Aký je pomer výšky džbánu k jeho šírke?
Výška džbánu je 1,5 násobok šírky. Robíme pätky.
Džbán je rozdelený na hrdlo a telo.
Ktorý tvar pripomína krk a ktorý telo?
Krk má tvar obdĺžnika, telo je ako kruh.
Aby ste našli čiaru oddeľujúcu hrdlo a telo, musíte zistiť, koľkokrát sa výška hrdla zmestí do výšky celého džbánu?
Výška hrdla 4-krát zapadá do výšky celého džbánu.
V akej výške je najširšia časť džbánu?
2,5-násobok výšky džbánu.
Teraz nájdeme šírku krku a základne. Postavíme základňu džbánu. Základňa je kruh, ale podľa zákonov perspektívy sa z tejto polohy získa elipsa.
Ako postaviť elipsu? (Zavolajte komukoľvek, aby prišiel na tabuľu).
Ak chcete zostrojiť elipsu, nakreslite osi a urobte na nich zárezy. Spojte hladkou čiarou.
Rovnakým princípom staviame elipsy na hrdlo najširšej časti džbánu.
Budú elipsy v každej časti džbánu rovnaké alebo sa zmenia?
Elipsy sa menia: čím je elipsa vyššia, tým je užšia, čím je nižšia, tým je širšia.
Teraz môžete nakresliť obrys džbánu. Neviditeľné čiary by mali byť bledšie a tenšie, zatiaľ čo viditeľné čiary by mali byť tmavšie a jasnejšie.
Džbán je pripravený.

Kreslenie jablka.
Aký tvar pripomína jablko?
Jablko pripomína kruh.
Koľkokrát sa jablko zmestí do výšky džbánu?
Jablko sa vloží do džbánu 3 krát.
Jablko je nám o niečo bližšie ako džbán. Najprv nakreslíme kruh a potom ho premeníme na jablko.

Načrtneme závesy. Konštrukčné čiary je možné vymazať.
Zátišie je postavené.

4. Samostatná práca žiakov:
Individuálna a kolektívna práca so žiakmi.

5. Rozbor práce, hodnotenie:
Kolektívna analýza práce.
Domáca úloha: priniesť štetce, vodové farby, album.

Kresba zátišia, lekcie kreslenia zátišia, kresba zátišia krok za krokom, kresba zátišia vodovými farbami, gvaš.

Kreslenie krok za krokom: lekcie kreslenia zátiší.

Robíme náčrt zátišia ceruzkou na papier.

Po prenesení náčrtu ceruzkou na papier stredným okrúhlym štetcom namaľte pozadie tenkou vrstvou zmesi kobaltovej fialky a špecle. Papier mierne nakloňte tak, aby sa dlhé ťahy zľava doprava navzájom prelínali. Potom naneste tenké ťahy rovnakého tónu do otvorov čipkového vzoru. Po zaschnutí farby obkreslite tiene záhybov čipkovaného obrúska zmesou zriedenej kobaltovej modrej a pálenej umbry.

Ak chcete získať hlavnú farbu tulipánov, naneste farbu s postupným prechodom tónov - začnite strednou kadmiovou žltou a postupne pridávajte ďalšie a ďalšie škvrnky a nakoniec urobte ťahy čistých škvŕn pozdĺž okrajov. (Pritom otáčajte a nakláňajte papier, aby sa ťahy prelínali). Potom naneste tenkú rovnomernú vrstvu zelenej FC na listy. Potom naneste maskovaciu kvapalinu na osvetlené oblasti džbánu a šálky. Keď kompozícia zaschne, papier opäť mierne nakloňte a ľavú stranu pohára a džbánu zafarbite tenkou vrstvou čistého kobaltu. Potom pokračujte v praní na džbáne s postupným prechodom tónov, pridaním veľmi svetlého (takmer priehľadného) kraplak.

Pokračujte na pozadie s tenkou glazúrou zriedenej Cobalt Violet. Umyte tiene na šálke s podšálkou kobalovou modrou zmiešanou s pálenou umbrou. Po zaschnutí kadmiovej žltej strednej farby prejdite po okraji pohára a kým je farba ešte mokrá, pridajte na tmavšie miesta trochu prírodnej siene. Potom na tulipánové listy naneste vrstvu glazúry so zmesou modrej FC, kadmiovej žltej strednej a prírodnej siene. Naneste viridon green na tieňované stonky, potom pomocou navlhčenej kefy odstráňte časť tejto farby a preneste ju na svetlejšie oblasti stoniek.

V tejto fáze naneste tmavšie tóny: vrstvu glazúry z kobaltovej fialky zmiešanej s páleným umbrou na pozadie a na tieňové oblasti džbánu, šálky a tanierika. Potom zvýraznite tiene na džbáne pomocou svetlejšej zmesi kobaltovej fialky a nádychom pálenej jantáru. Potom naneste veľmi tenkú vrstvu glazúry kobaltovej modrej na melír na džbáne. Niektoré okvetné lístky tulipánov zatmavte kadmiovou žltou médiom a na druhú časť naneste kraplak.

V tomto momente naneste na pozadie finálnu vrstvu glazúry pomocou tmavej zmesi kobaltovej fialky a pálenej umbry, aby sa stred kompozície dostal naozaj do popredia. Keď je všetko suché, zvýraznite tiene v popredí a pozadí glazúrou.

Na maľovaní zátiší je skvelé to, že ich kompozíciu môžete úplne zmeniť podľa vlastného uváženia. Môžete si vybrať položky, ktoré chcete zahrnúť do kompozície, zmeniť osvetlenie, vybrať miesto pre každú položku tak, aby ste vytvorili čo najvýhodnejšiu kompozíciu. Pri aranžovaní predmetov pamätajte, že pri správne skomponovanej kompozícii je pohľad diváka nasmerovaný do jeho sémantického centra - ohniska obrazu.

Zobrazovanie každodenných predmetov je vo výtvarnom umení rozšírené. V mnohých historických obrazoch a portrétoch sú predmety každodennej potreby dôležitými detailmi, ktoré zdôrazňujú a niekedy odhaľujú konkrétnu historickú éru alebo historickú udalosť. Pomáhajú pochopiť zobrazovaný dej. Každodenné predmety nadobúdajú osobitný význam v maľbách každodenného žánru a v zátišiach.

Kreslenie každodenných predmetov je obzvlášť cenné, pretože poskytuje dostatok príležitostí na štúdium charakteristického tvaru, štruktúry, priestorovej polohy, farby okolitých predmetov a rozloženia svetla a tieňa na ich povrchu. Preto sa učenie kresliť zvyčajne začína zobrazovaním rôznych každodenných predmetov a v určitom poradí: od najjednoduchšej formy po zložitejšiu (kombinovanú).

Kreslenie zátišia s drapériou je zložitejšie ako zobrazovanie jednotlivých predmetov. A tu nejde len o počet predmetov, ale aj o kombináciu vzdelávacích úloh, ktoré treba riešiť.

Komplikácia úloh v kresbe zátiší je spojená aj so zavedením drapérie - dôležitého spojovacieho prvku inscenácie. Drapéria slúži nielen ako pozadie, ale umožňuje aj expresívne zobraziť každý z objektov samostatne a ich harmonickú jednotu v priestore.

To si vyžaduje znalosť princípov lineárno-konštruktívneho znázornenia formy, teórie lineárnej a vzdušnej perspektívy a zvládnutie techník kreslenia.

18.04.2013 akademický rok

Otvorená lekcia maľovania

v 1. triede

učiteľka Ershova I.M.

Téma lekcie : “Krok za krokom stavba zátišia”

“Zátišie s jednoduchým predmetom a zeleninou v studených farbách”

Ciele: upevniť vedomosti o žánri výtvarného umenia „zátišie“;

Rozvíjať obraznú predstavivosť, kompozičné myslenie.

Úlohy:

Vzdelávacie: správne usporiadať obrázok na hárku; umiestniť predmety

na rovine, postavte ich s ohľadom na proporcie a perspektívne rezy.

Vzdelávacie: rozvoj pozornosti, zrakovej pamäte, oka, citu

proporcie, vnímanie farieb, umelecký vkus.

Pedagógovia: pestovanie lásky k svetu okolo nás,

cieľavedomosť, vytrvalosť, presnosť, schopnosť vidieť

cítiť krásu.

Typ lekcie: kombinované

Vyučovacie metódy:vysvetľujúce a názorné, rozmnožovacie

Vybavenie a materiály:

pre učiteľa: domáce potreby (džbány, šálky, misky a pod.), krieda, tabuľa

Cool;

pre študentov: papier A3, grafitové ceruzky rôznych tvrdostí, guma,

Štetce, vodové farby, paleta, nádoba na vodu;

Vizuálny rozsah:

študentské práce z prírodného fondu;

reprodukcie umelcov:

K. Korovin „Zátišie. Kvety a ovocie."

V. Van Gogh „Slnečnice“

I. Mashkov „Ovocie na tanieriku“

K. Petrov-Vodkin „Zátišie s jablkami“

P. Konchalovský „Tanec a zelenina“

Z. Serebryakova „Kôš s cuketou“

Priebeh lekcie:

1 lekcia

I Organizačná časť.

Kontrola pripravenosti na lekciu 3 min.

II Hlavná časť.

Predmet správy. 2 minúty.

Úvodný rozhovor 5 minút.

Učiteľ ponúka hádanku uhádnuť, deti odpovedajú jednohlasne.

Ak vidíte na obrázku

Zázračná váza na stole,

Obsahuje nádhernú kyticu

Snehovo biele chryzantémy

Stojí veľa riadu

Aj sklenené, aj jednoduché

Možno šálka alebo podšálka

S pozláteným okrajom.

A predsa, a stáva sa,

Tam je nakreslená hra.

Na záver uvádzame

Zrelé broskyne a slivky

A možno aj na obrázku

Nakreslený ako torta

A preto sa obrázok volá - zátišie.

Slovo „zátišie“ znamená „mŕtva príroda“, „neživá príroda“. Prišlo k nám z francúzskeho jazyka.

V preklade z holandčiny, nemčiny a angličtiny názov tohto žánru znamená „tichý život“, „zátišie“.

Zátišie sa ako samostatný žáner objavilo v 17. storočí. v Holandsku.

Umelci, ktorí pracovali v tomto žánri, sa nazývali „malí Holanďania“. Ich charakteristickým znakom je úžasná vecnosť predmetov v zátišiach a starostlivé stvárnenie detailov.

Zátišie zvyčajne nevyžaduje rovnakú veľkosť plátna ako historický obraz alebo epická krajina. Ide o „skromnejší“ žáner. Zároveň by sme však nemali vnímať zátišie vo výtvarnom umení ako obraz náhodného súboru predmetov. Umelec najčastejšie „pózuje“ prírodu, to znamená, že na základe koncipovanej myšlienky vedome vyberá vhodné predmety. Okrem toho plán umelca predpokladá určité kombinácie tvarov a farieb predmetov, osvetlenia a umiestnenia v priestore. Kompozícia zátišia sa spočiatku rodí v hlave autora, hoci veľa vecí môže umelca postrčiť k obraznej a plastickej predstave: životné postrehy, spomienky, prečítaná kniha, poézia, hudba.

Zinscenovať zátišie je niekedy náročnejšie ako ho namaľovať. Umelec vnáša do usporiadania predmetov svoj vlastný poriadok. Jeden, keď sa nedá nič odobrať, pridať alebo preusporiadať bez narušenia jednoty kompozície.

Učiteľ vám pripomenie pravidlá konštrukcie, kompozičné riešenia a postupnú implementáciu maliarskych techník na kreslenie jednoduchého zátišia z 2-3 druhov ovocia a zeleniny, dokončené v predchádzajúcej lekcii. Ďalej ponúka zoznámenie sa so zátiším zložitejšej kompozície. V dialógu s deťmi učiteľ diskutuje o umeleckých črtách reprodukcií zátiší od známych umelcov umiestnených na tabuli.

Problematické otázky (vedomostný test): 10 min.

  • Aké druhy zátiší poznáte?
  • Nájdite charakteristické črty prezentovaných zátiší a komentujte.
  • Aké farby (teplé alebo studené) prevládajú v zátišiach a prečo?
  • Čo spája predmety zátišia?
  • Ako umelci prenášajú objem zeleniny a ovocia na rovnú plochu obrazov? Prečo sú svetlejšie ťahy na všetkých plodoch a predmetoch umiestnené na jednej strane a tmavšie na druhej strane? (odpovede detí)
  • Akú úlohu hrá slnečné svetlo v zátiší?Slnečné svetlo, osvetľujúce predmety, ich robí na jednej strane svetlými (svetlo) a tmavými na druhej strane (tieň). Svetlo a tieň pomáhajú sprostredkovať trojrozmerný obraz predmetov, ich realitu.
  • Ktoré reprodukcie zátiší sa vám páčili najviac a prečo?

Učiteľ vysvetľuje rôzne kompozičné schémy konštrukcie zátiší. Na upevnenie vedomostí učiteľ požiada deti, aby si prečítali uvedené schémy a odpovedali na nasledujúce otázky:

1 Čo označujú zvislé a vodorovné čiary na obrázku predmetov (axiálne čiary)?

2 Určte, ktoré predmety v zátišiach sa nachádzajú bližšie a ktoré sú ďalej? Vysvetli prečo?

3 Čo je zloženie? (Ide o kombináciu častí náučnej kresby, umeleckého diela pre čo najživšie vyjadrenie ich obsahu. Toto je správne usporiadanie predmetov na list papiera).

Objekty by sa mali navzájom harmonicky kombinovať, dotýkať sa, tvoriť jeden celok, ale navzájom sa neblokovať(primeraný kontrast veľkého a malého, bieleho a tmavého, širokého a úzkeho, lesklého a matného, ​​predmety guľového a plochého tvaru zvyšujú expresivitu, eliminujú monotónnosť, oživujú atmosféru);

Tento vzor konštrukcie zátišia sa nazýva jeho zloženie.

Každá kompozícia musí mať kompozičné centrum. Toto kompozičné centrum je zvyčajne najväčším objektom zobrazeným na obrázku. Je lepšie umiestniť ho do pozadia a určite ho zvýrazniť farbou(v celej skupine musí byť hlavný objekt, ktorý by bol vo svojom sémantickom význame vrchol, tvar, farba tým hlavným, ústredným.)

Rozcvička hry. 10 min.

Žiaci sú rozdelení do 2-3 skupín po 3-4 ľuďoch. Sú požiadaní, aby zostavili kompozíciu navrhovaného zátišia z geometrických tvarov a prilepili ho na list papiera. Učiteľ priloží hotové kompozície na tabuľu na analýzu práce a odporúčania na odstránenie chýb.

III Samostatná práca. 13-15 min.

Pomocou krátkych úsekov ťahov študenti pomocou ceruzky na papieri načrtnú všeobecné umiestnenie zátišia, pričom zohľadnia predchádzajúce odporúčania, obrysy všetkých predmetov, pozorujú proporcie a usporiadanie predmetov v zátiší, označte hranice svetiel, tieňov, všetkých objektov a prostredia.

IV Zhrnutie lekcie: 2 min.

Odpovede na otázky:

Akým žánrom maľby sme dnes pracovali?

Priebeh lekcie:

2. lekcia

I Organizačná časť.

Kontrola pripravenosti na lekciu 2 minúty.

II Hlavná časť.

Úvodný rozhovor 5 minút.

Učiteľ navrhuje pozrieť si niekoľko vzdelávacích diel v rôznych technikách výkonu. Venujte zvláštnu pozornosť prácam vykonaným technikou akvarelu.

Aké techniky boli použité na vykonanie práce?

Ako sa technika gvaše líši od akvarelu?

III Samostatná práca. 25 min.

Žiaci objasňujú detaily kresbou ceruzkou. Prechádzame k práci s akvarelom. Hárok papiera navlhčite vodou, aby sa farba pri ďalšej práci nekotúľala. Počas práce učiteľ pomáha žiakom, ktorí majú ťažkosti v práci.

IV Zhrnutie lekcie: 13 min

Prezrite si kresby a analyzujte ich prednosti.

Vyberte kresby, ktoré vyjadrujú najväčšiu podobnosť s prírodou;

Hodnotenie výkresov;

Upratovanie pracovísk.


Metodický rozvoj vyučovacej hodiny

na tému maľba

v prípravnej triede

2. ročník štúdia

na tému „Zátišie. Kreslenie

zátišie zo života"

Doplnila: Kukushkina E.N.

učiteľ

Mestský vzdelávací ústav Detskej umeleckej školy Nei

Kostromská oblasť

rok 2013

Téma lekcie: „Zátišie. Kreslenie zátišia zo života.

Cieľ

Vytvorte si jednoduché zátišie zo života

Úlohy :

Vývojové: rozvíjať techniky práce s farbami, postupnosť práce na zátiší.

Vybavenie:

Pre učiteľa - plnohodnotné prostredie (zátišie na pozadí bielej plachty), stôl „Zátišie (práca krok za krokom)“, náčrty zo života zeleniny a ovocia (práca detí)

Vizuálny rozsah:

Plán lekcie

  1. Organizovanie času
  2. Úvodný rozhovor
  3. Študenti pracujúci na zadaní
  4. Zhrnutie lekcie

Počas tried:

  1. Organizovanie času

Kontrola pripravenosti žiakov na vyučovaciu hodinu. Pozitívny prístup detí k lekcii.

  1. Úvodný rozhovor.

Pamätajte na žánre výtvarného umenia. Ďalej sa uvažuje o jednom zo žánrov umenia - zátišie. (sú zobrazené ilustrácie)

Ak vidíte na obrázku

Zázračná váza na stole,

Obsahuje nádhernú kyticu

Snehovo biele chryzantémy;

Je veľa jedál,

Sklenené aj jednoduché,

Možno šálka alebo podšálka

S pozláteným okrajom.

A stane sa aj toto:

Tam je nakreslená hra.

Na záver uvádzame

Zrelé broskyne a slivky.

A možno aj na obrázku

Kreslené ako torta.

A tak aj obrázok

Bude sa to volať zátišie.

Zátišie - (v preklade z francúzštiny - mŕtva príroda) - obraz neživých predmetov. Toto slovo označuje zložitý a rôznorodý žáner výtvarného umenia, ako aj jednotlivé diela, ktoré umelecky reprodukujú domáce potreby, hudobné nástroje, kvety, ovocie, zeleninu, mŕtvu zver a iné neživé predmety. Zátišie vzniklo v súvislosti s rozvojom maliarskeho realizmu a s rozširovaním technických a kognitívnych možností umelcov bolo v 17. storočí definované ako samostatný žáner.

Zátišie plní rôzne funkcie. Napríklad:

Dekoratívne - zachytáva farebnosť, pôvab a nádheru prírodných foriem, trochu ich preháňa a transformuje, zdobí interiér;

Tematické - zobrazuje predmety spojené jednou témou (detské - zahŕňa hračky, šport - atribúty športu atď.

Zátišie hovorí o životoch ľudí rôznych čias; Dokonca aj kreslením neživých predmetov môžete veľa vyjadriť, povedať niečo o životoch ľudí.

Čo môžete povedať pri pohľade na toto zátišie? (ukážka reprodukcie) zátišia

Hádanky:

Šesť kamarátov z porcelánu

Stáli v kruhu na obruse,

Chcelo sa to večer

Doprajte nám čaj. (poháre)

Moja uniforma jasne žiari,

Na stole som veliteľ.

Poznajú šálky, čajník;

Som veľký šéf. (Samovar)

Dve sestry: jedna veľká,

Krupica prekáža kaši.

No, sestrička

Čaj sa nahlas mieša. (lyžica)

Presne ako päsť,

Červený sud,

Dotknete sa ho - je to hladké,

A ak si zahryznete, je to sladké! (Apple)

Zlatá hlava

Veľký, ťažký.

Zlatá hlava

Ľahla si na odpočinok.

Hlava ležala

Len krk je tenký. (tekvica)

Zlaté sito čiernych domov je plné. (slnečnica)

V lete v záhrade svieža, zelená,

A v zime sú v sude žlté a slané.

Hádajte, dobre urobené

Ako sa voláme? (uhorky)

Na konári visia gule,

Od horúčavy zmodrel. (slivka)

Pozrime sa na ilustrácie, reprodukcie a odpovedzme na otázky:

Čo je to zátišie?

Ktoré reprodukcie zátiší máte najradšej a prečo? Uveďte autorov obrazov.

Aké farby (teplé alebo studené) v nich prevládajú? prečo?

Čo spája všetky predmety jedného zátišia? (Téma, príslušnosť)

Prečo sa farby pri zobrazovaní ovocia líšia svetlosťou: niektoré sú svetlejšie, iné tmavšie?

Ako umelci prenášajú objem zeleniny a ovocia na rovnú plochu obrazov? Prečo sú svetlejšie ťahy na všetkých plodoch a predmetoch umiestnené na jednej strane a tmavšie na druhej strane? Akú úlohu tu zohráva slnečné svetlo? (slnečné svetlo, ktoré osvetľuje predmety, ich robí na jednej strane svetlými (toto je svetlo) a tmavými na druhej strane (tieň). Svetlo a tieň pomáhajú sprostredkovať trojrozmerný obraz predmetov, ich realitu.)

Reflexia

Na posilnenie materiálu navrhujem hru „Make a Still Life“. Z navrhovaných predmetov pred vami navrhujem urobiť zátišia a dať im mená. (Zúčastňujú sa silné aj slabé deti)

Minúta telesnej výchovy

Na poličke bol kôš, nečinný (sadni si, obtoč si ruky - napodobňuj kôš)

Pravdepodobne sa celé leto nudila (nakláňanie hlavy doľava a doprava)

Teraz prišla jeseň a lístie zožltlo (vstaň a nakresli vetvy stromov)

Nastal čas zberu úrody. (natiahnite sa, predstierajte, že zbierate ovocie zo stromov)

Košík je šťastný (obklopte ruky pred vami, kývnite hlavou)

Bola prekvapená (roztiahla ruky)

Že je v záhrade toľko ovocia! (zdvihnite sa na prsty, ukážte rukami veľký kruh)

  1. Študenti pracujúci na zadaní

Zátišie zo života.

Dnes máme zátišie zo zeleniny a ovocia. Táto téma je „chutná“ a veľmi príjemne sa kreslí. Každé ovocie a zelenina má základný tvar, farbu, ktorú treba vidieť. Môžu byť rovnaké pre rôzne druhy ovocia a zeleniny, ale majú svoju vlastnú farbu a detaily.

Následná sekvenciavykonávanie práce:

  1. Zapnuté prípravnýV tomto štádiu pomocou ceruzky načrtnite obrysy všetkých objektov pomocou veľmi svetlých čiar. Je vhodné kresliť bez korekcie gumou, v žiadnom prípade ju nezneužívajte, pretože... Textúra papiera zničená gumou stmavne a zmatní farbu. Rovnakými tenkými čiarami označujeme hranice svetiel a tieňov všetkých zátiší a prostredí.
  1. V prvej fáze Začnime pracovať s farbou so všeobecnou farebnou charakteristikou zátišia, na to si pripravíme nízko sýtu zmes - farebnú schému, ktorú nanesieme v priehľadnej vrstve na všetky časti kresby, okrem svetiel.
  2. V druhej fáze maľby sa modeluje trojrozmerný tvar všetkých predmetov a prenáša sa ich osvetlenie. Samostatnými ťahmi zvyšujeme sýtosť farieb osvetlených strán. Farba tieňov je jednoliata a je ovplyvnená prostredím. Sú položené priehľadnými, ale tmavšími farbami. Každý ťah aplikovaný na zobrazenie tieňov sa musí brať vo vzťahu k farbe priľahlých plôch iných objektov a iných tieňov z hľadiska odtieňa, sýtosti a svetlosti.
  1. V tretej etape Pokračujeme v modelovaní objemovej formy a priestoru s jemnejšími odtieňmi farieb. Každý ťah umiestnený na papieri porovnávame so zátiším, pričom striedavo presúvame zrak najprv k obrazu, potom k prírode. To vám umožní zistiť, či sa prenáša pomer farieb, ktorý existuje v prírode. Zobrazovanie farebných odtieňov vo svetle, penumbre, tieni postupne vedie k jemnej modelácii tvaru, k zobrazeniu priestoru a osvetlenia.
  1. V poslednej fáze Zovšeobecníme všetky farby, ak je to potrebné, niektoré časti zvýrazníme sýtejšou farbou a zhasneme tie príliš svetlé, ktoré sa vymykajú zo všeobecnej farebnej schémy. Výkres je hotový.

IV. Zhrnutie lekcie

Pozrite si a analyzujte dokončenú prácu. Všimnite si krásne nájdené kombinácie farieb pri sprostredkovaní charakteru prírodných objektov.

Analýza bežných chýb.

Upratovanie pracovísk.

Referencie:

  • B. M. Nemenský „Výtvarné umenie a umelecká tvorba“ 1. – 4. ročník Moskva „Osvietenie“ 2008
  • E. Rozhkova „Výtvarné umenie na základnej škole“ Moskva „Osvietenie“ 1980

Sebaanalýza lekcie

v prípravnej triede (2. roč.)

„Zátišie. Kreslenie zo života zátišie pre dvoch

položky"

Cieľ a úlohy:

Vzdelávacie: oboznámiť študentov s rôznymi formami zobrazenia sveta vecí v dejinách umenia, rozšíriť vedomosti o žánri zátišia, o črtách zátišia v maľbe, grafike, sochárstve a naučiť ich zobrazujú rôzne predmety.

Vývojové: rozvíjať techniky práce s farbami.

Výchovné: pestovať estetickú citlivosť.

Vybavenie:

Pre učiteľa - plnohodnotné prostredie (zátišie dvoch predmetov), ​​stôl „Zátišie (práca krok za krokom)“, náčrty zo života zeleniny a ovocia (práca detí)

Pre žiakov - akvarel, gvaš, papier, štetce, grafické materiály

Vizuálny rozsah:

I. Mashkov „Ovocie na tanieriku“, A. Lentulov „Zátišie“, V. Van Gogh „Slnečnice“, K. Korovin „Zátišie. Kvety a ovocie."

V súlade s programom je táto téma zaradená do rubriky kreslenie zo života. Na tému „Zátišie. Kreslenie zátišia zo zeleniny a ovocia zo života“ trvá 2 hodiny.

Hlavným účelom tejto lekcie je poskytnúť študentom vedomosti o zátiší; naučiť zobrazovať predmety v zátiší pomocou grafických aj obrazových prostriedkov. Hodina pozostáva z organizačného momentu, prezentácie nového teoretického materiálu, upevňovania preberaného materiálu a samostatnej práce detí.

Pripravil som sa na hodinu včas, pripravil som si všetok vizuálny materiál, ktorý bude počas hodiny potrebný. Obsah, tematické zameranie a technológia boli plne v súlade s úrovňou rozvoja triedy.

Čas na štúdium som využil racionálne. Hodina sa začala organizačnou chvíľou, ktorá sa začala pracovným duchom študentov na hodine.

Prezentácia nového materiálu - hlavná časť tohto typu lekcie - sa uskutočňuje metódou vysvetľovania, príbehu s prvkami demonštrácie reprodukcií. V tejto fáze hodiny som študentom vysvetlila pojem „zátišie“ a predstavila som im typy zátiší. Pre zvýšenie efektivity vzdelávacieho procesu a pre to, aby deti v tomto veku nestratili záujem o vyučovaciu hodinu, som v rozhovore použil hádanky.

Nový materiál som skonsolidoval vo forme hry „Make a Still Life“. Na tejto práci sa podieľali silné aj slabšie deti. V tejto fáze boli veľmi jasne viditeľné vedomosti študentov, ktoré získali počas prezentácie teoretického materiálu.

Pred samostatnou prácou som v záujme ochrany zdravia detí viedol telesnú výchovu.

Vo fáze samostatnej práce na hodine som deťom vysvetlil postupnosť práce na zátiší.

Pri samostatnej práci učiteľ poskytoval žiakom individuálnu pomoc na základe individuálnych schopností. Pre lepšiu dôslednosť pri dokončovaní samostatnej práce bola použitá edukačná tabuľka „Sekvencia vykonávania farebného zátišia“.

Na konci hodiny som usporiadal výstavu prác študentov, kde boli práce analyzované: čo fungovalo a čo nie? Jasne som videl, ako žiaci túto tému chápu. Hodnotenie študentov.

Zvolené formy práce nie sú náhodné, sú pre deti v tomto veku vzrušujúce a sú pre ne zaujímavé. Domnievam sa, že študentské vnímanie cieľa sa plne naplnilo.


Typ vzdelávacej inštitúcie: Škola-gymnázium Tavria č.20 Vek detí a ich počet: 6. ročník (1213 rokov), 29 osôb Čas: 45 minút Téma: Zátišie ako žáner výtvarného umenia Účel: Rozšíriť vedomosti žiakov o žánri zátišia, o vlastnostiach jeho kompozičného riešenia . Nakreslite zátišie zo života.

Ciele: vzdelávacie: osvojiť si pojem zátišie; naučiť, ako skladať zátišia; učiť kresbu zo života, zobrazovať predmety vo farbe, sprostredkovať štrukturálnu štruktúru predmetov a ich proporcie. rozvíjať: rozvíjať tvorivý potenciál; rozšíriť obzory študentov; aktivovať pozorovacie schopnosti detí; rozvíjať svoje oko; kreatívne myslenie. vzdelávacie: pestovať estetický vkus, pozornosť, pozorovanie.

Typ lekcie: učenie sa nových poznatkov Pomôcky pre učiteľa: Grafické série: reprodukcie obrazov, kresby - ukážky kompozičného usporiadania predmetov v zátiší, schéma postupnosti kresby zátišia. Hudobná séria: P. I. Čajkovskij - Ročné obdobia. jeseň. Pomôcky pre študentov: papier (formát A 4), ceruzka, guma, akvarelové farby, štetec, paleta, nádoba na vodu, handrička Počítačová technika: video „Ako nakresliť zátišie krok za krokom“, diapozitív s dielami umelcov

Kľúčové slová: zátišie – v preklade z francúzštiny „mŕtva príroda“, t. j. obraz neživých predmetov. skica - predbežný náčrt kresby, maľby alebo jej časti. kompozícia je systém pravidiel a techník na usporiadanie častí obrazu do jedného celku, schopnosť presne umiestniť obrázok na list papiera. kompozičný stred je to, čo je v kompozícii hlavné a treba ho zdôrazniť. kontrast je ostrý rozdiel medzi predmetmi v určitých vlastnostiach (veľkosť, tvar, farba, svetlo a odtieň atď.), ostro vyjadrená opozícia: dlhý - krátky, hrubý - tenký, veľký - malý.

Priebeh vyučovacej hodiny I. Organizačná chvíľa 1. Pozdrav. Učiteľ: Dobrý deň, chlapci! Dnešnú lekciu by som chcel začať nádhernými riadkami, ktoré vyzývajú k vytrvalosti, tvrdej práci, radosti zo života a kreativite. Nech sa stanú vaším mottom: Ak nemôžete, zistite, ak neviete, zistite, Nebojte sa strmej cesty, Skúšajte, hľadajte, dosahujte, dosahujte, aby sa váš život stal piesňou . L. Tatyanicheva

II. Aktualizácia vedomostí. Metóda - rozhovor Vedie sa hravou formou, otázky sa vkladajú do škatuľky, žiaci ich vyťahujú a odpovedajú. Učiteľ: Chlapci, pamätáte si, o čom sme hovorili v predchádzajúcej lekcii? ? Teraz si zahrám hru – test vedomostí. - Aké základné výrazové prostriedky poznáš vo výtvarnom umení? (grafika, maľba, kompozícia). - Aké druhy kresby poznáte? (náčrt, skica, skica, skica). - Čo je zloženie? (systém pravidiel a techník na usporiadanie častí obrázka do jedného celku, schopnosť presne umiestniť obrázok na list). - Aké hlavné prostriedky kompozície poznáte? (kompozičný stred, kontrast, rytmus, farba, pozadie alebo prostredie alebo priestor). - Čo je to kompozičné centrum? (to hlavné na obrázku je zvýraznené farbou, veľkosťou, osvetlením, ale nemusí byť vždy v strede obrázku – závisí to od umiestnenia objektu a uhla pohľadu). - Aké žánre maľby poznáte? (portrét, krajina, zátišie, zvieracie, každodenné, historické, rozprávkové, bitkové).

III. Motivácia a stanovenie cieľov na lekciu. Metóda je praktická. Úlohu formulujem technikou „zátišia.“ Učiteľ: - Pozrite sa na tieto reprodukcie obrazov. Umelci jednoducho zobrazujú bežné každodenné veci, kvety, zeleninu, ovocie. - Do akého žánru maľby možno zaradiť tieto obrazy? (zátišie). - Pokúste sa každému obrázku priradiť názov.

M. A. Vrubel "Rose"

Učiteľ: Vypočujte si báseň - hádanku. Ak na obrázku vidíte šálku kávy na stole, alebo ovocný nápoj vo veľkej karafe, alebo krištáľovú ružu, alebo bronzovú vázu, alebo hrušku, alebo koláč, alebo všetky predmety naraz, vedzte že je to... (zátišie). Dnes sa v lekcii zoznámite s jedným z najkrajších žánrov výtvarného umenia - zátiším a dozviete sa o vlastnostiach jeho kompozičného riešenia. Musíte nakresliť zátišie zo života.

IV. Formovanie nových poznatkov. 1. Z histórie zátišia. Učiteľ: „Zátišie“ - z francúzskej „mŕtvej prírody“ - žáner výtvarného umenia, obraz rôznych domácich potrieb, vecí, jedla (zelenina, ovocie, chlieb atď.), kvetov a iných vecí. V holandčine a nemčine je podstata zátišia vyjadrená ako tichý život vecí, plný vlastných vnútorných udalostí, život, ktorý si tak málo všimneme. Tento žáner vznikol asi pred 400 rokmi v Holandsku a Španielsku. Úlohou umelca v oblasti zátišia nie je len sprostredkovať veci samé o sebe, ale aj vyjadriť postoj človeka danej doby k nim a prostredníctvom nich k okolitému svetu. Preto bolo holandské zátišie zo 17. storočia odrazom holandského života (Peter Claes a Willem Claes Heda „Šunka a striebro“, „Raňajky so šunkou“).

Willem Claes Heda "Šunka a striebro."

Zátišie môže tiež jednoducho potešiť oko hrou farieb a poskytnúť duševný relax. Zátišie Henriho Matisse „Červené ryby“ visí v Múzeu výtvarných umení v Moskve. V akváriu plávajú červené rybky a je to. Ale táto kompozícia v nás prebúdza pocit radosti.

V ruskom umení sa zátišie objavilo v 18. storočí a jeho rozkvet bol koniec 19. a začiatok 20. storočia. Sú to predovšetkým diela Grabara a Korovina. Grabar Igor Emmanuilovič

Svetlé zátišia vytvorili umelci Maškov a Kuprin a ďalší. Vidíte jedno z Maškovových zátiší „Moskovské jedlo. Chleby“. Roky vojen, hladomoru a devastácie zostali pozadu. Je vidieť, že buchty, rožky, rožky a koláče prinášajú ľuďom radosť. Zdá sa, že Maškov videl nielen hotové výrobky, ale počul aj nafukovanie napučiavajúceho cesta a praskanie kôrky chleba v peci.

V. Konsolidácia študovaného materiálu. Forma je kolektívna; Metóda je praktická. - Čo poviete pri pohľade na toto zátišie? Ako sa cítite? (chutná kvalita výrobkov závisí od drsnosti chlebových foriem, od odtieňov farby od hnedej, hrdzavo červenej, žltej až po jemnú jaseňovú, modrosivú a ružovú).

2. Postupnosť a pravidlá práce na zátiší. Fázy kreslenia (vysvetlenie učiteľa) Učiteľ: 1. V prípravnej fáze ceruzkou načrtnite obrysy všetkých predmetov veľmi svetlými čiarami. Odporúča sa kresliť bez korekcie pomocou gumy, v žiadnom prípade ju nezneužívajte, pretože textúra papiera zničená gumou stmavne a zmatní farbu. Rovnakými tenkými čiarami označujeme hranice svetiel a tieňov všetkých zátiší a prostredí.

2. V prvej fáze práce s farbou začneme všeobecnou farebnou charakteristikou zátišia, na to si pripravíme nízko sýtu zmes - farebnú schému, ktorú nanesieme v priehľadnej vrstve na všetky časti. kresby, s výnimkou zvýraznení.

3. V druhej fáze maľby sa modeluje trojrozmerný tvar všetkých predmetov a prenáša sa ich osvetlenie. Samostatnými ťahmi zvyšujeme sýtosť farieb osvetlených strán. Farba tieňov je jednoliata a je ovplyvnená prostredím. Sú položené priehľadnými, ale tmavšími farbami. Každý ťah použitý na zobrazenie tieňov sa musí brať vo vzťahu k farbe priľahlých povrchov iných objektov a iných tieňov z hľadiska farebného tónu, sýtosti a svetlosti.

4. V tretej etape práce pokračujeme v modelovaní objemovej formy a priestoru jemnejšími odtieňmi farieb. Každý ťah umiestnený na papieri porovnávame so zátiším, pričom striedavo presúvame zrak najprv k obrazu, potom k prírode. To vám umožní zistiť, či sa prenáša pomer farieb, ktorý existuje v prírode. Zobrazovanie farebných odtieňov vo svetle, penumbre, tieni postupne vedie k jemnej modelácii formy, k zobrazeniu priestoru a osvetlenia.

5. V poslednej fáze zovšeobecníme všetky farby, ak je to potrebné, niektoré časti zvýrazníme sýtejšou farbou a uhasíme príliš svetlé, ktoré sa vymykajú zo všeobecnej farebnej schémy. Výkres je hotový.

Hodina telesnej výchovy (didaktická hra „Nálada“) Učiteľ: Každý človek má iné nálady, ktoré možno pozorovať podľa výrazu tváre, mimiky, očí a celkového vzhľadu. Navrhujem, aby ste sa pohrali so svojimi náladami. (Učiteľ pomenuje situácie a požiada deti, aby ukázali, aké pocity v určitých prípadoch zažijú) - Mama ťa nepustí na prechádzku; - Otec ti dal veľkú, krásnu hračku; - Starší brat nedáva loptu; - Zrazu na cestu vybehol pes; - Chytili ste veľkú rybu atď.

VI. Praktická časť. Kontrola pripravenosti študentov. (So ​​súhlasom učiteľa žiaci nakreslia - zátišie zo života.)

VII. Výsledky hodiny a reflexia vzdelávacích aktivít. - Čo nové ste sa dnes naučili o zátiší? - Pamätáte si, aký cieľ sme si stanovili v lekcii? - Páčila sa vám práca na zátiší? - Čo bolo na lekcii najťažšie a najzaujímavejšie? Výstava študentských prác. Hodnotenie práce. VIII. Domáca úloha: Nakreslite jesenné zátišie Záverečné slovo učiteľa. Učiteľ: Keď som sa pozrel na svoju prácu, môžem povedať, že ste sa naučili krásne a expresívne usporiadať predmety na list papiera, vybrať správnu farbu na vyfarbenie a starostlivo napísať malé detaily. Ako viete, kresby vyzerajú atraktívne, ak sa robia starostlivo, s umeleckým vkusom a usilovne. Naša lekcia sa skončila, všetci ste pracovali dobre, ďakujem vám všetkým za vašu prácu. Zbohom.

Metodická práca. Náčrt otvorenej lekcie na túto tému:

„Dekoratívne zátišie pomocou čiary a škvrny“ na 2. stupni výtvarného odboru Detskej umeleckej školy

Účel lekcie: organizácia farebného priestoru. Rovnováha a harmónia farieb. Nájdite a vytvorte dynamickú kompozíciu.
Typ lekcie: kombinované.
Počet hodín: 6 hodín.
Trvanie lekcie: 45 minút.
Cieľ lekcie: vytvorenie kompozície dekoratívneho zátišia pomocou čiar a škvŕn na liste formátu A3 s použitím vizuálnych prostriedkov podľa výberu študentov.
Vybavenie:
Pre učiteľa: práce predchádzajúcich žiakov, učebné pomôcky, učebné materiály.
Pre žiakov: hárok papiera A3, akvarelové a gvašové farby, štetce, ceruzka, guma, paleta.
Plán lekcie:
1 diel. 13 minút. Organizačný moment, komunikácia vzdelávacieho materiálu.
Spoločné stanovenie cieľov so študentmi, zamerané na zhromaždenie potrebného a možného obrazového a informačného materiálu pre následnú prácu na dekoratívnom zátiší. Oddeľte tému a ciele hodiny v mysliach študentov.
Využite ilustračné mapy, technologické mapy, prezentáciu o výtvarníkoch pracujúcich v dekoratívnych technikách, otázky pre žiakov.
Časť 2. 7 minút.
Výber farieb pre dekoratívne zátišie.
Časť 3. 20 minút.
Samostatná tvorba (náčrty dekoratívneho zátišia, ktorého základ tvorí línia a bodka), práca v gvaši na formáte A3.
4. časť 3 minúty.
Hodnotiaca-reflexívna aktivita pomocou signálov: červená – „5“, modrá – „4“, zelená – „3“.
Domáca úloha. 2 minúty.
Vykonajte cvičenie o vlastnostiach farby „teplá - studená“, „tmavá - svetlá“ pre dekoratívne zátišie v kvaši na formáte A3.

Priebeh lekcie

Organizovanie času: kontrola pripravenosti študentov na hodinu, dostupnosť potrebného materiálu a vybavenia (papier formátu A3, ceruzka, guma, kvaš, štetce, paleta).
Vysvetlenie nového materiálu.
Témou našej lekcie je dekoratívne zátišie pomocou čiary a bodu. Dnes si spomenieme na pojem „dekoratívnosť“, zvážime, ako slávni umelci vyriešili problémy dekoratívnej štylizácie v zátiší na príklade reprodukcií a prezentácie. Hovorme o metódach dekoratívnej štylizácie v zátiší. Potom budete mať praktickú prácu na upevnenie témy našej lekcie. Naším cieľom je vyváženosť farieb a harmónia v práci. Pred rozprávaním o novej téme vám pripomeniem, že najprv musíte urobiť náčrt pre vašu budúcu prácu. Je potrebné nakresliť farby, farby, v ktorých bude budúca práca. Samozrejme viete, že štylizácia je dekoratívne zovšeobecnenie zobrazovaných predmetov pomocou množstva konvenčných techník na zmenu tvarových, objemových a farebných vzťahov. Aby v dekoratívnom zátiší prebehla štylizácia, musí byť postavená na jedinom pláne, kde všetky zobrazované predmety, ako všetky vizuálne prostriedky, musia fungovať tak, aby potvrdili jeden kompozičný princíp, jednu myšlienku. Štylizácia môže ísť cestou extrémneho zjednodušenia a redukcie na objektové symboly, alebo naopak, skomplikovaním formy a vyplnením obrazu dekoratívnymi prvkami. Zátišie môžete postaviť na viskóznych plastických siluetách alebo si za základ vziať nasekané obdĺžnikové tvary s dynamickými líniami a kontrastnými farebnými kombináciami. Je potrebné, aby každé zátišie bolo zrozumiteľné a malo svoju osobitosť.



Metódy tvarovej transformácie (na príklade fľaše). Zobrazenie reprodukcií.
1. Zaoblete alebo predĺžte tvar.
2. Zmeňte pomer proporcií v rámci objektu aj medzi objektmi.
3. Môžete zvýšiť alebo znížiť počet predmetov, zaviesť ďalšie predmety a závesy.
4. Pomer farebných škvŕn.

Tak si zopakujme:
1. Čo je to „dekoratívnosť“?
2. Ako rozumiete výrazu „štylizácia objektu“?
3. Aké sú spôsoby vyjadrenia predmetu?
4. Čo znamená vyváženie farebných škvŕn?
Teraz sa pozrime na prezentáciu na tému: „Dekoratívne zátišie v dielach umelcov“. Zobraziť prezentáciu.










Poďme si teda potvrdiť, ktorých umelcov si pamätáte z prezentácie (ukazovanie kartičiek s reprodukciami umelcov).
Teraz musíte urobiť farebnú schému na samostatnom hárku papiera pre budúcu prácu.
Teraz vám navrhujem praktickú prácu na formáte A3. Je potrebné urobiť náčrt dekoratívneho štylizovaného zátišia zo života. Dá sa to urobiť v štýle známych umelcov z tých, o ktorých sme hovorili skôr. Je potrebné správne usporiadať predmety v kompozícii. Na dosiahnutie rovnováhy môžete použiť rozdelenie roviny na časti. Farebná schéma je v kontrastných a doplnkových farbách, správne rozdeľuje farebné akcenty.

Samostatná práca. 20 minút.










Hodnotiaca a reflexívna činnosť. 3 minúty.
Domáca úloha. 2 minúty. Urobte si cvičenie o farebných charakteristikách sami.

Literatúra
1. N.P. Beschastnov, V.Ya. Kulakov a ďalší.„Maľba“ - M: Vlados, 2003.
2. Alekseev S.O. „O farbe“ - M, 1974.
3. Anufriev V.G., Anufrieva L.G., Kislyakovskaya T.N. a iné. „Kresba, maľba, kompozícia stojanu, základy grafického dizajnu.“
4. Beda G.V. "Maľba" - M: Vzdelávanie, 1986.
5. Volkov N.N. „Kompozícia v maľbe“ - M: 1977.
6. Volkov N.N. „Farba v maľbe“ - M: Iskusstvo, 1985
7. Kuzin V.S. „Výtvarné umenie“, 2. stupeň – M: Drop
8. Manin V.S. „Majstrovské diela ruskej maľby“ - M: White City, 2003.
9. Yashukhin A.P. "Maľba" - M: Osvietenie, 1985.