Andersen slávik rozbor diela. Lekcia literatúry „Budem vám spievať o dobre a zle“ - pravdivé a falošné hodnoty v rozprávke G.Kh. Andersen "The Nightingale" (5. ročník). Hlavné postavy rozprávky "Slávik" a ich charakteristika

Hodina literatúry v 5. ročníku

H.K. Andersen. „Slávik“: poučný význam rozprávky

Ciele lekcie: v procese textovej analýzy Andersenovej rozprávky; identifikovať hlavnú myšlienku rozprávky - myšlienku nesmrteľnosti skutočného umenia a nemožnosť nahradiť ju „mechanizmom“; určiť umelecké črty diela;

rozvíjať zručnosť expresívneho, premysleného, ​​„pomalého“ čítania, selektívneho rozprávania, literárne a tvorivé schopnosti;

pomôcť žiakom na príklade diela osvojiť si kultúrnu normu-model (vzťah umenia a reality, účel umenia).

Vybavenie: portrét H.K. Andersena, ilustrácie k rozprávke E. Narbut.

Epigraf k lekcii:

Žiadna vonkajšia krása nemôže byť úplná,

Ak ju neoživí krása vo vnútri.

Viktor Hugo

Počas vyučovania

  1. Organizačná fáza.
  2. Motivačná fáza.

Úvodný prejav učiteľa.

Dnes v triede budeme hovoriť o zaujímavom a ťažkom príbehu veľkého rozprávača Hansa Christiana Andersena „Slávik“. Počas hodiny sa pokúsime pochopiť význam tejto rozprávky, čo nás môže naučiť.

– Páčila sa vám táto rozprávka?

– O čom si myslíš, že hovorí?

(Študenti zatiaľ nevedia na otázku presne odpovedať, preto je potrebné sa k nej vrátiť na konci diskusie)

III. Analýza rozprávky "Slávik".Hlavnou technikou používanou v lekcii je „čítanie so zastávkami“: opakovaný pomalý pohyb v texte sprevádzaný konverzáciou pri riešení problémov a komentovaním jednotlivých detailov.

1. Prečítajte si popis paláca čínskeho cisára. Myslíte si, že je to pohodlné, je dobré žiť v paláci z toho najvzácnejšieho porcelánu, ktorý je taký krehký, „že bolo strašidelné sa ho dotknúť“?

- Prečo boli zvony priviazané k „najúžasnejším kvetom“ v cisárovej záhrade?

(Znovu obdivovať krásu kvetov, cinkot striebra, lesk porcelánu, jedným slovom vonkajšiu nádheru a nádheru cisárskeho domu)

– Prečo cisár o slávikovi nič nevedel? Prečo o ňom dvorania nič nepočuli?

2. Pozorne si prečítajte fragment, v ktorom autor hovorí o mieste, kde žil slávik.

Prečo žije „v hustom lese, ktorý začína za záhradou“?

Nezdá sa vám, že slávik a obyvatelia paláca žijú v trochu odlišných svetoch? Opíšte tieto svety: čo počuje a vidí slávik každý deň a čo vidia dvorania a cisár?

Čo je vtipné na scéne dvoranov hľadajúcich slávika? Nie je vám ich ani trochu ľúto?

4.K čomu sa snaží prvý minister prirovnať spev slávika? Prečo je jeho prirovnanie smiešne?

5. Prečo slávik stále súhlasil s letom do cisárskeho paláca, napriek tomu, že jeho piesne „sa oveľa lepšie počúvajú v zelenom lese“?

6. Ako vnímal cisár slávikov spev? Znova si prečítajte túto scénu.

Prečo slávica odmietla odmenu - zlatú papučku na krku? Odpoveď nájdite v texte rozprávky.

7. Nájdite v texte odpoveď na otázku: ako sa dvorania snažili napodobniť slávika? Aká je podľa vás absurdita slávikovej slávy v meste?

Povedzte nám, čo sa stalo počas súťaže dvoch slávikov. Kam sa podel skutočný slávik?

8. Nájdite v texte odpoveď na otázku: v čom vidí „dvorný dodávateľ slávikov“ výhody umelého slávika? Prečo ho spisovateľ vykresľuje tak podrobne a prečo je portrét prírodného slávika taký krátky?

9. Prečítajte si, čo povedali úbohí rybári o umelom slávikovi. Prečo si dvorania obľúbili najmä umelého slávika?

10. Prerozprávajte epizódu „The Emperor’s Illness“ (práca s ilustráciou umelca E. Narbuta).

Prečo zostal cisár počas choroby sám? Prečo sa cisár tak bál?

(Hrozná nebola smrť, ale život, zjavený v deň súdu ako zvitok dobrých a zlých skutkov)

Ako sa slávikovi podarilo zachrániť cisára? O čom slávik spieval? Čo žiada od cisára, čo mu sľubuje?

(Cintorín v speve slávika nevyvoláva strach, ale pocit pokory, je plný krásy - zvláštny, ale nie chladný ako cisársky palác. Záchranou je, že slávik prebúdzal „dobré city“ v smrti aj v cisár, ktorý mal dobré obchody, pretože plakal, keď prvýkrát počúval slávika)

11. O čom spieva a vždy bude spievať slávik? Znova si prečítajte tento fragment.

IV. Ako by ste teraz odpovedali, o čom je táto rozprávka?

(Žiaci dospeli k záveru, že svet slávika (príroda) a svet cisárskeho paláca sú dva úplne odlišné svety. „Mechanizmus“ (stvorenie ľudských rúk) je v Andersenovej rozprávke do kontrastu s prírodou, jej živým hlasom – hlasom slávika.Hlas prírody by nikdy nedosiahol hranice paláca (iného sveta), nebyť slávika a jeho piesní.

Ktorých hrdinov Andersenovej rozprávky môžeme priradiť k svetu prírody a svetu paláca? Poďme si ich vymenovať.

V. Závery. Slávik spieval a bude spievať cisárovi o tom skutočnom, živom živote, ktorý nevidieť z múrov paláca a ktorý nenahradia žiadne kvety s krištáľovými zvonmi a nádherné záhrady.

Slávik je obrazom slobodného speváka, alegorickým obrazom umenia, ktorý hovorí rečou samotnej prírody o všetkom na svete; len ona je schopná poraziť smrť a dokonca aj tie zlé sily, ktoré žijú v duši samotného človeka; umenie robí človeka lepším, čistejším, krajším.

Odôvodnenie a klasifikácia.

VI. Domáca úloha.

Vytvorte list od čínskeho cisára Japoncom po zotavení alebo list Andersenovi o rozprávke, ktorú čítate (voliteľné).


Zloženie

V rozprávke „The Nightingale“ je veľa krásnych a nezvyčajných vecí: palác vyrobený zo vzácneho porcelánu, nádherné kvety so striebornými zvončekmi, umelý slávik obsypaný diamantmi a rubínmi. Najlepšie je však vtáčik žijúci v susednom lese. "Toto je najlepšie zo všetkých," povedali zahraniční cestovatelia o speve slávika a malého šedého vtáka považovali za "hlavnú atrakciu" veľkého štátu čínskeho cisára. Všetci obyčajní ľudia ju milovali, len cisár nedokázal skutočne oceniť vtáka, kým sa nepresvedčil o sile umenia slávika.
Keď cisár ochorel, priletel ho povzbudiť a utešiť živý slávik. Svojím spevom zahnal samotnú smrť a v cisárových očiach sa objavili slzy.
Živý slávik, samozrejme, nie je na pohľad taký krásny ako umelý. Ale jeho spev je krásny, pretože ho spieva živá duša, ktorá vie smútiť i radovať sa, rozumieť bolesti niekoho iného a túži po slobode a slobode. Vie nezištne milovať: „Milujem ťa viac pre tvoje srdce ako pre tvoju korunu,“ hovorí slávik cisárovi. Odletí a sľúbi cisárovi, že ho navštívi: „Budem ti spievať o šťastnom i nešťastnom, o dobre i o zlom, ktoré na teba číha... moja pieseň ťa poteší a prinúti zamyslieť sa.“
Toľko dokáže malý sivý vtáčik s nádherným hlasom a živou dušou!

Lekcia o rozprávke H. C. Andersena „Slávik“

Magická sila umenia

Ciele:

    odhaliť ideový obsah rozprávky H. C. Andersena „Slávik“ a odpovedať na otázku: „Aká je magická sila umenia?

    rozvíjať zručnosti pri analýze literárneho diela;

    pestovať zmysel pre krásu, víziu skutočnej krásy v prírode, lásku k umeniu.

Vybavenie: lekcia je vedená pomocou IKT.

Počas vyučovania

Snímka 1. Prezentácia témy.

Snímka 2. Vyjadrenie cieľov lekcie.

Snímka 3. Kreslenie.

Dobrý deň, milí chlapci! Dnes sa v lekcii obraciame k dielu veľkého rozprávkara Hansa Christiana Andersena, ktorého rozprávky poznáte už od detstva.
Pred viac ako sto rokmi sa v malom mestečku v Dánsku - Odense na ostrove Funen odohrali mimoriadne udalosti. Tiché, trochu ospalé ulice Odense sa zrazu naplnili zvukmi hudby. Sprievod remeselníkov s fakľami a transparentmi pochodoval okolo jasne osvetlenej starobylej radnice a vítal vysokého modrookého muža stojaceho pri okne. Na počesť koho zapálili obyvatelia Odense svoje ohne v septembri 1869?
Bol to Hans Christian Andersen, zvolený za čestného občana svojho rodného mesta. Na počesť Andersena krajania ocenili najlepšieho rozprávača na svete. Keď spisovateľ 4. augusta 1875 zomrel, v Dánsku vyhlásili štátny smútok. Uplynuli roky a v Kráľovskej záhrade v Kodani postavili Andersenovi pamätník s nápisom: „Postavili ho Dáni.
Od jeho smrti uplynulo viac ako sto rokov a rozprávky a príbehy dánskeho spisovateľa naďalej vychádzajú vo všetkých krajinách sveta.
Dnes nám na lekciu priletí rozprávka na krídlach malého vtáčika slávika.
Prenesme sa do sveta rozprávky, ktorá sa volá „Slávik“.

Kde sa rozprávka odohráva? Prečítajme si úplný začiatok rozprávky.
(V starovekej Číne, v nádhernom paláci cisára)

Z čoho je vyrobený cisársky palác? ( Z porcelánu.)

Rozprávkoví vládcovia sú často majiteľmi niektorých divov. Ale v rozprávkach sú kráľovské komnaty postavené z odolných a krásnych materiálov, ktoré symbolizujú stabilitu moci a bohatstvo vládcu. Andersenov palác bol postavený z krehkého porcelánu. Je to náhoda?

Rodiskom porcelánu je Čína. Práve tam sa po prvý raz v histórii našej civilizácie objavili výrobky z bielej keramiky, predchodcu porcelánu. Čínsky porcelán v stredovekej Európe mal cenu zlata. Tajomstvo jeho výroby bolo štátnym tajomstvom.

Porcelánové komôrky... No, to je rozprávka! Čo sa v ňom nestane! Rozprávka je lož - ale je v nej náznak... Čo tým autor naznačuje? Možno zručnosť ľudských rúk. A slabosť a bezvýznamnosť pozemských výtvorov popri sile Najvyššieho Stvoriteľa. Alebo možno kvôli krehkosti postavenia vládcov.

Ktorý predpoklad je bližšie k pravde? Ako povedal samotný rozprávač, „keď prídeme na koniec histórie, budeme vedieť viac ako teraz“.

Okolo paláca bola krásna záhrada. Aký detail upúta vašu pozornosť? Na čom sa autor smeje? Najlepšie kvety majú na sebe pripevnené zvončeky, aby si ich ľudia všimli. Autor sa smeje z ľudí, ktorým je krása okolitého sveta ľahostajná.

A čo bolo najúžasnejšie, zázrak zázrakov v jeho panstve? Slávik.

Vedel cisár, že na jeho panstve žije slávik? Nie Kto v paláci o tom vedel? Chudák malá kuchárka.

Chlapci, ako sa to stalo, že celý svet vedel o slávikovi, dokonca o ňom písali v knihách, ale cisár to nevedel? Nezdá sa vám, že slávik a obyvatelia paláca žijú v trochu odlišných svetoch?

Snímka 4. Prázdna tabuľka: „Svet cisárskeho paláca a svet slávika.“

Doplňme túto tabuľku pomocou textu rozprávky.

Snímka 5.

Ako sa svet okolo slávika líši od sveta cisára?
(Snímka 6: záver).

Snímka 7: ilustrácia k epizóde hľadania slávika.

Čo je na tejto scéne vtipné? Vtipné na tom nie je len to, že sa dvorania mýlia a pomýlia si búkanie kravy alebo kvákanie žaby so slávikmi, ale aj to, že sotva počujú zvuky, sú pripravení ich obdivovať.

Sú šľachtici schopní vnímať nádherný spev slávika? K čomu prirovnávajú slávičí spev? So zvonením sklenených zvonov. Dvorní sluhovia rozumejú len odtieňom ich rachotenia.

Ako na slávika naozaj reagovali šľachtici? Sú sklamaní z vtáka, ktorého perie sa ukázalo byť príliš hladké. Môže sa však stať cisárovým obľúbencom, takže šľachtici oplývajú lichôtkami.

Ako cisár vnímal spev slávika? Nájdite odpoveď na otázku v texte rozprávky.
Cisár sa veľmi potešil, do očí sa mu tlačili slzy.

Čo daroval cisár slávici za jej nádherný spev? Zlatá topánka okolo krku.

Prečo slávik odmietol odmenu?
"Videl som slzy v cisárových očiach - akú inú odmenu by som si mohol priať!" Pre slávika je najlepšou odmenou živá odozva na jeho spev.

- Kto ešte plakal od slávičieho spevu?
Úbohé dievča: "Slzy mi tečú z očí, ale moja duša je taká radostná, akoby ma moja matka bozkávala."

Chlapi, prečo slávičí spev vháňa slzy k slzám? čo je spev?
Skutočný, krásny spev je umenie, pôsobí na človeka a vyvoláva v ňom rôzne pocity. "Slzy sú vzácnou odmenou pre srdce speváka," hovorí slávik.

Spomeňte si, ako dvorné dámy spievali, napodobňujúc slávika (naberali si vodu do úst, až im zurčala v hrdle). Môže takýto spev vyvolať slzy?

Jedného dňa bol cisárovi doručený veľký balík s nápisom „Slávik“. V rozprávke sa teda objaví ďalší slávik. Čo to bolo za vtáka? Charakterizujme každý obrázok a potom ich porovnajme.

Snímka 8. Ilustrácia.

Kde žil slávik? Ako vyzeral slávik? Kto ho počúval spievať? Čo básnici zložili na jeho počesť? Ako na ľudí pôsobil spev slávika? Ako spieval? Dá sa dopredu vedieť, čo bude spievať? (Individuálna úloha).

Ukážme si všetky kľúčové frázy o živom slávikovi vo forme tabuľky. Snímka 8. Tabuľka.

Snímka 9. Ilustrácia.

Ako vyzeral umelý slávik? Ako predviedol svoje melódie? Aký bol jeho hlavný rozdiel od živého vtáka? Čo na jeho spev povedali rybári? Čo napísal kapelník (dirigent) o slávikovi?

Ukážme si tento materiál vo forme tabuľky. Snímka 9.

Chlapi, teraz si porovnajme, kto je krajší? Kto spieva lepšie? Aké pocity v ľuďoch vyvoláva váš spev? Aký je teda rozdiel medzi živým slávikom a umelým?

Snímka 10. Otázka.

Snímka 10. Záver.

Mechanický slávik sa pokazil a cisár ochorel. A živá slávica ho svojou piesňou zachránila pred smrťou. Snímka 11. Ilustrácia epizódy cisárovej choroby.

Mohol by to urobiť umelý slávik?
Nie, len skutočný spev živého slávika dokáže poraziť smrť a dokonca aj tie zlé sily, ktoré žijú v duši človeka. Skutočné umenie robí človeka lepším, čistejším, krajším.

Ako sa zmenil cisár? Oľutoval svoje nedôstojné zaobchádzanie s operenou speváčkou? Dovolil slávikovi bývať v lese, dovolil mu priletieť a spievať piesne len vtedy, keď to sám slávik chcel. Hlboko ľutoval, že s opereným spevákom zaobchádzal nedôstojne.

A slávik otvoril aj cisárovi oči, čo sa okolo neho dialo, koľko zla je všade. Vidíme cisára nielen živého a zdravého, ale aj duchovne obnoveného. Toto je magická sila umenia, spásonosná, životodarná sila krásy.

Takže rozprávka končí. Slávik zachránil cisára pred smrťou, sľúbil, že za ním priletí a povie mu o tom skutočnom živom živote, ktorý nevidno zo stien paláca a ktorý žiadne kvety s krištáľovými zvončekmi nenahradia. A doma vás požiadam, aby ste sa zamysleli nad témou lekcie a napísali esej na tému „Aká je úžasná sila umenia? Snímka 12.

Prečo nás teda Andersen požiadal, aby sme na túto rozprávku nezabudli? Pretože táto rozprávka je veľmi zaujímavá a poučná. Zbavený lesku, slávik sa ukáže byť silnejší a slobodnejší ako samotný cisár. A hlavnou myšlienkou rozprávky je nesmrteľnosť skutočného umenia a nemožnosť nahradiť ho mechanizmom.

"Budem vám spievať o dobre a zle..." -

pravdivé a falošné hodnoty v rozprávke G.Kh. Andersen "Slávik"

učiteľ: Grigorieva A.D.

Trieda: 5.

Cieľ – rozvoj analytických schopností žiakov 5. ročníka na hodine literatúry:

1) vzdelávacie: učiť analýzu umeleckého diela na príklade rozprávky od G.Kh. Andersenov „Slávik“;

2) vývoj: formulár naschopnosť analýzy textu, samostatná práca s textom, zostavenie porovnávacej tabuľky;

3) zvýšenie: formovať morálne a estetické predstavy žiakov:zmysel pre krásu, víziu skutočnej krásy v prírode, lásku k umeniu, zmysel pre láskavosť, schopnosť odpúšťať a súcit.

Formy, metódy: ústna a písomná kolektívna práca, samostatná práca (vypracovanie porovnávacej tabuľky, klišé esej).

Typ lekcie: osvojenie si nových poznatkov.

technológie: vzdelávacie, informačné.

Vybavenie: plátno, notebook, multimediálny projektor.

Počas vyučovania

Leonid Suchorukov

Viktor Hugo

ja . Emocionálna nálada

Dnes sa v lekcii obraciame k dielu veľkého rozprávkara Hansa Christiana Andersena, ktorého rozprávky poznáte už od detstva. Ktoré Andersenove rozprávky viete vymenovať? („Palec“, „Stály cínový vojačik“, „Snehová kráľovná“, „Kráľove nové šaty“, „Ole Lukoye“, „Pastierka a kominár“, „Princezná a hrášok“, „Škaredá Káčatko“, „Divoké labute“, „Malá morská víla“ atď.). Andersen k vám prichádza rôznymi spôsobmi. Potom sa potichu vkradne do izby a prinesie vám nádherné sny, ako dobrý čarodejník Ole-Lukoje. Potom sa rozprávka vznáša spolu s Palčekom na liste lekna. Navždy vás uchváti príbeh o nezlomnom cínovom vojakovi. Andersenova rozprávka však častejšie vtrhne do sveta vášho detstva ako Snehová kráľovná. A dnes nám na lekciu priletí rozprávka na krídlach malého vtáčika, slávika. "Bolo to, samozrejme, dávno, ale preto stojí za to počúvať tento príbeh, kým sa naň úplne nezabudne!" - napísal Andersen.

Musíme zistiť, prečo je pre autora také dôležité, aby sa na tento príbeh nezabudlo, o akých večných hodnotách hovorí Andersen v rozprávke Slávik, porovnávajúc skutočného a umelého slávika. Nechajme sa preniesť do sveta tejto úžasnej rozprávky.

II . Dátum záznamu, téma

III . Odhalenie vnímania čitateľa

Páčila sa vám rozprávka od G.H. Andersenov "Slávik"? Ako chápete epigraf dnešnej lekcie?

Čo vás na rozprávke obzvlášť nadchlo? Čo ťa prekvapilo? Čo spôsobilo zmätok?

IV . Analýza rozprávky

a) Rozhovor a overenie zdravotnej dokumentácie.

Prečo sa rozprávka volá „Slávik“ a nie „Slávik“? Veď v diele sú dvaja.

Čo viete o tomto vtákovi?(Slávik - p Morská panna z čeľade drozdovitých, so sivým perím, štíhlej postavy, vyznačujúca sa nezvyčajne krásnym spevom).

Započúvajme sa do spevu slávika (zvukový záznam). No nie je to nádhera?

- Pozrime sa, ako naši umelci zobrazili slávika z Andersenovej rozprávky. Správny?

Kde sa rozprávka odohráva?(V Číne).

Aká bola najdôležitejšia atrakcia krajiny opísaná v rozprávke? (Hrad).

Poďme na prehliadku paláca. Dnes sú našimi hosťami cestovatelia, ktorí boli v Číne, jeden z nich porozpráva o svojich dojmoch z návštevy paláca (kontrola budovy).(„Na celom svete by nebolo lepšieho paláca ako cisárskeho; celý bol vyrobený zo vzácneho porcelánu, no bol taký krehký, že bolo strašidelné sa ho dotknúť...“).

Aký je kontrast medzi cisárskym palácom a záhradou v rozprávke? (Les, kde žije slávik). Cestovateľ 2 vám porozpráva o živote slávika v lese (skontrolujte si domácu úlohu).

Vedel cisár o existencii slávika? ako to vedel? Nájdite cenovú ponuku(„Slávik? Ale ja to ani neviem! Ako? V mojom štáte a dokonca aj v mojej vlastnej záhrade žije taký úžasný vták a nikdy som o ňom nepočul! Musel som si ho prečítať z kníh!“ ) .

Kto v paláci o tom vedel?(Chúďa dievča-kuchárka: „Pane! Ako môžeš nepoznať slávika! Spieva! ... zakaždým počujem spievať slávika. Z očí mi budú tiecť slzy a moja duša bude taká radostná, ako keby moja matka bozkával ma!”).

Chlapci, ako sa to stalo, že celý svet vedel o slávikovi, dokonca o ňom písali v knihách, ale cisár to nevedel? Nezdá sa vám, že slávik a obyvatelia paláca žijú v trochu odlišných svetoch? Dokážme to vytvorením tabuľky.

b) Zostavenie tabuľky

(Deťom je ponúknutá tabuľka, ktorú budú musieť vyplniť pomocou textu rozprávky)

Slávik

Cisár a jeho dvorania

Kde žiť?

Hustý les

Nádherný palác

čo vidia?

Hlboké jazerá, modré pobrežie mora, lode

Krehký palác: steny a podlahy zo vzácneho porcelánu

Čo počujú?

Šum mora, šuchot lístia

Zvonenie zvonov viazaných na kvety

Poďme si to zhrnúť. Ako sa svet okolo slávika líši od sveta cisára? (Pred nami je skutočný a neskutočný svet. Vo svete cisára je všetko vymyslené tak, aby sa žilo neskutočne a videlo neskutočné. Prečo vedci opísali palác a záhradu a básnici písali básne na počesť slávika Toto je život mysle a srdca. V paláci sa všetko podriaďovalo pravidlám („chytro vymyslené“, „urobené“) Spev slávika je životom srdca, je živý, príroda sama, prirodzené, a preto krásne. Preto všetci hovorili: „Ale slávik je najlepší zo všetkých“, „Pane, aký dobrý!“).
(Chlapci vyplňte ďalší riadok v tabuľke)

Záver

Prirodzená krása živej prírody

Umelá krása paláca

Ako sa v literatúre nazýva opozícia? (protiklad)

Spomeňme si, aké pocity vzbudzoval v cisárovi spev živého slávika.

V) Expresívne čítanie úryvku - s. 168

Chlapci, doakoAká je odmena pre slávika?

(Najväčšia odmenapre slávika- to sú slzy cisára).

Môžu byť slzy odmenou? Aký je význam tejto frázy?

(Toto je alegória - alegória. Pre umelca môžu byť slzy diváka indikátorom uznania a pochopenia jeho diela).

Andersen sa vytrvalo obracia k obrazu sĺz. Slzy sú iné, v rozprávke „Slávik“ sú slzy symbolom čoho? (Symbol očisty duše).

d) Samostatná práca vo dvojiciach - zostavenie tabuľky

Jedného dňa bol cisárovi doručený veľký balík s nápisom „Slávik“. V rozprávke sa teda objaví ďalší slávik.Vyzeralo to ako skutočné, a tak súd rozhodol, že vtáčiky majú spievať duet. Ale veci nedopadli dobre. Živý slávik odletel, cisár a jeho dvorania začali obdivovať spev umelého vtáka. Autor sa opäť uchyľuje k antitéze.Porovnajme skutočného a umelého slávika.

Skutočný slávik

Umelý slávik

Vzhľad

Ako spieva?

Aký je váš dojem zo spevu?

Kto počúval spev?

Aký úžitok to prinieslo?

Na vašich stoloch sú karty s charakteristikami vtákov, rozdeľte ich do stĺpcov.

Malý šedý vtáčik

2) Nemôžete vopred vedieť, čo presne bude spievať

Spieval ako brúska na organy

Nedá sa prinútiť

3) Jeho spev sa dotkol srdca a v očiach sa mu objavili slzy

4) Rybár ho počúval, zabudol na svoje starosti

5) Bolo o ňom napísaných 25 zväzkov najsofistikovanejších čínskych slov

Zachránil cisára pred smrťou

Chlapi, teraz si porovnajme, kto je krajší? Kto spieva lepšie? Kto svojim spevom vyvoláva v ľuďoch skutočné pocity? Aký je teda rozdiel medzi živým slávikom a umelým?

(Chlapci napíšte záver)

Nie krásna zvonku, ale krásna zvnútra. Živý slávik je výtvor prírody a živý hlas je skutočným umením.

Umelý slávik je krásny len zvonka, vo vnútri má mechanizmus, je to výtvor ľudských rúk, napodobenina prírody, skutočné umenie.

e) Fyzické cvičenie

g) Závery z tabuľky

Pamätajte na epigraf. Aké príslovie by ste pridali? (Nie je všetko zlato, čo sa blyští).

To znamená, že Andersen pomocou antitézy uvažuje o večnom, o probléme pravdy a nepravdy, o vzťahu k pravému a umelému.

Prirodzené a vymyslené. Môžeme hovoriť o priateľstve? Dokázať to.

Prečo sa umelému slávikovi dostalo veľkej pocty? Prečo celé mesto poznalo každý tón jeho piesne naspamäť? (Bol to umelý spev. Nebol v ňom život, čiže nebolo spestrenie. Nebolo ťažké to zopakovať).

Prečo sa vám tento spev páčil? („Oni sami teraz mohli spievať spolu s vtákom“).

h) Záverečný rozhovor

Tým sa však rozprávka nekončí. Pre autora bolo tiež dôležité ukázať cisárovu chorobu. Prečo si myslíš? (Ukážte, čoho je schopné pravé umenie, pretože mechanický slávik sa pokazil a cisár ochorel. A živý slávik ho svojou piesňou zachránil pred smrťou).

Mohol by to urobiť umelý slávik? (Nie, lebo len skutočný spev živého slávika dokáže poraziť smrť a aj tie zlé sily, ktoré žijú v duši človeka. Skutočné umenie robí človeka lepším, čistejším, krajším).

Prečo sa slávik vrátil?

Ako sa zmenil cisár? (Dovolil slávikovi bývať v lese, dovolil mu priletieť a spievať piesne, len keď to sám slávik chcel).

Ako chápete koniec rozprávky? Aký význam vložil autor do cisárových slov „Ahoj! Dobré ráno!"? (Posledné slová rozprávky sú návratom do sveta pravých ľudských citov a vzťahov).

V. Výsledky - klišé esej

Takže rozprávka končí. Slávik zachránil cisára pred smrťou, sľúbil, že za ním priletí a povie mu o tom skutočnom živom živote, ktorý nevidno zo stien paláca a ktorý žiadne kvety s krištáľovými zvončekmi nenahradia. Aby sme to zhrnuli, zamyslime sa ešte raz nad tým, prečo nás Andersen požiadal, aby sme na túto rozprávku nezabudli?

(Veľmi zaujímavá je rozprávka H.H. Andersena „Slávik“.poučný . Cez opozíciunažive slávik aumelé krása ľudská zver,dobre duša,nezištný pomoc aempatia dôležitejšieexterné krása. Len prítomnosť je nesmrteľná,skutočné, prirodzené ).

VI . Domáca úloha

2) Nakreslite obal na rozprávku „Slávik“.

Podporný list

Šestnásteho mája

_____________________________________________________________________________

Vrcholom každého umenia je jeho prirodzenosť.

L. Suchorukov

Žiadna vonkajšia krása nemôže byť úplná,

ak ju neoživí krása vo vnútri.

V. Hugo

1. Vyplňte tabuľku

Slávik

Cisár a jeho dvorania

Kde žiť?

čo vidia?

Čo počujú?

Záver

2. Rozdeľte kartičky s charakteristikami vtákov do stĺpcov (ústne)

3. Porovnaním 2 vtákov zapíšte záver

Živý slávik

Umelý slávik

Záver

4. Napíšte, ako rozumiete prísloviu „Nie je všetko zlato, čo sa blyští“

5. Vložte vhodné slová (klišé esej)

Rozprávka od G.H. Andersenov „Slávik“ je veľmi zaujímavý a____________ . Cez opozíciu_________ slávik a________________ autor to dokazuje v živote__________ divoká zver,________ duša,_____________ pomoc a_____________ dôležitejšie__________ krása. Darček,__________ _, ____________ vždy nesmrteľný.

6. D.z.

2) Nakreslite obal na rozprávku „Slávik“ (voliteľné).

Aplikácia

Najjednoduchší vzhľad

Všetko posypané diamantmi, rubínmi a zafírmi

Malý šedý vtáčik

Jeho chvost sa trblietal zlatom a striebrom

Nemôžete dopredu vedieť, čo presne bude spievať

Spieval ako brúska na organy

Nedá sa prinútiť

Spieval som to isté 33-krát a nebol som unavený

Jeho spev sa dotkol srdca a v očiach sa mu objavili slzy

Nie zlé, ale stále nie rovnaké, niečo mu v speve chýba

Rybár ho poslúchol, zabudol na starosti

Ľudia ho počúvali a tešili sa, akoby vypili veľa čaju

Bolo o ňom napísaných 25 zväzkov najsofistikovanejších čínskych slov

Zachránil cisára pred smrťou

Použité knihy

Poznámky k lekcii literatúry (5. ročník)„The Nightingale“ od Hansa Christiana Andersen. Pravdivé a vymyslené hodnoty." Lekcia osvojovania si nového materiálu (analýza diela).[Elektronický zdroj] /- Režim prístupu: .

Ciele: 1. priblížiť žiakom tvorbu rozprávkara H. C. Andersena;

2. Učiť deti premyslene čítať, formovať estetický vkus čitateľov a rozvíjať ich tvorivú činnosť;

3. Rozvíjať schopnosť analýzy textu, schopnosť vidieť a hodnotiť prirodzenú a umelú tvorivosť;

4. Prispieť k vzbudeniu lásky k literatúre.

Vybavenie: portrét H. C. Andersena, osobný počítač, multimediálny projektor, prezentácia

Počas vyučovania.

Organizovanie času. Psychologická nálada na lekciu.

Dnes máme trochu nezvyčajnú lekciu, pretože našimi hosťami sú vaši rodičia, ľudia, ktorí sú vám najdrahší. Pracujme v triede tak dobre, že tvoji rodičia budú spokojní s každou tvojou odpoveďou.

2.Kontrola domácich úloh.

Najprv si skontrolujeme domácu úlohu, ako sme sa naučili čítať báseň A. Maykova „Matka“ expresívne a s intonáciou.

3. Diskusia k básni:

Aký by mal byť vzťah detí k rodičom?

Aké príslovia poznáte o mame?

Milujte, rešpektujte, vážte si svoju matku!

Práca na novej téme.

Dnes sa v lekcii obraciame k dielu skvelého rozprávača H. C. Andersena, ktorého diela poznáte už od detstva (snímka 2)

Najprv sa opýtajme hostí.

Vymenujte, prosím, ktoré rozprávky Andersena si pamätáte? (Ukazujem obrázky rozprávok od H. C. Andersena. Rodičia musia hádať)

Spisovateľove najobľúbenejšie rozprávky: (pomenované deťmi)


Palček

Snehová kráľovná

Princezná na hrášku

Morská panna

Kráľovo nové oblečenie

škaredá kačica

Vytrvalý cínový vojačik

Divoké labute

Dievča so zápalkami

Ole Lukoje


2. Stručný životopis G. H. Andersena.

Výkon študenta: (Zobrazenie prezentácie o výkone)

„Andersen sa narodil v malom dánskom mestečku Odense v rodine chudobného obuvníka a práčky. V dome jeho rodičov často nebol chlieb, ale vždy tam boli knihy. Ľudia okolo neho si čoskoro všimli chlapcov talent. Už ako štvorročný sa Hans naučil čítať a po vianočnej návšteve divadla začal skladať hry a básne.

Pre nedostatok peňazí sa nemohol dostať do mestskej školy a začal študovať na škole pre chudobných, kde sa učilo len písanie, počítanie a Boží zákon. Po otcovej smrti v roku 1816 si Hans musel zarábať na živobytie učiteľstvom. V roku 1819 si štrnásťročný Andersen našetril nejaké peniaze a vydal sa hľadať svoj osud do Kodane, hlavného mesta Dánska.

Tu zložil ako externý študent na Kodanskej univerzite skúšku na titul učiteľa. Funkcia umožnila mladému spisovateľovi zbaviť sa chudoby a dramaticky zmenila jeho život.Začal veľa písať.

V roku 1838 vydal Andersen svoju prvú zbierku, ktorá obsahovala svetoznáme rozprávky - „Flint“, „Malá morská víla“, „Princezná a hrášok“, „Slávik“, „Kráľove nové šaty“. Odvtedy pravidelne vychádzajú nové zbierky jeho rozprávok.

Hoci Andersen napísal mnoho úžasných diel (jeho súborné diela tvoria osem objemných zväzkov), do svetovej literatúry vstúpil práve ako spisovateľ a rozprávač.

Zhrnutie učiteľa: (prezentácia)

„V roku 1958 UNESCO vytvorilo medzinárodnú zlatú medailu Andersena, nazývanú Malá Nobelova cena. Raz za dva roky sa udeľuje najlepšiemu detskému spisovateľovi a výtvarníkovi – ilustrátorovi detských kníh.

Andersenove narodeniny – 2. apríl – boli vyhlásené za Medzinárodný deň detskej knihy.“

Andersenovej ceny a Rusov

Ruská rada pre detskú knihu je od roku 1968 členom Medzinárodnej rady pre detskú knihu.

Mnohí Rusi – spisovatelia, ilustrátori, prekladatelia – boli ocenení čestnými diplomami. Cena bola udelená zástupcovi ZSSR iba raz - v roku 1976 bola medaila udelená Tatyane Alekseevna Mavrina, ilustrátorke detskej knihy.

V roku 1974 medzinárodná porota osobitne zaznamenala prácu Sergeja Mikhalkova av roku 1976 Agnia Barto. V rôznych rokoch boli udelené čestné diplomy spisovateľom Shaukatovi Galievovi za detskú tatársku knihu preloženú do ruštiny „Zajac o cvičení“ („Fyzické cvičenie Yasy Kuyan“), Anatolijovi Aleksinovi za príbeh „Postavy a účinkujúci“, Valery Medvedev za báseň „Barankinove fantázie“ , Jurij Koval za knihu poviedok a poviedok „Najľahšia loďka na svete“, Eno Raud za prvú časť tetralógie rozprávok „Muff, Polbotinka a Mossová brada“ a iné; ilustrátori Jurij Vasnetsov, Viktor Čižikov, Jevgenij Račev a ďalší; prekladatelia Boris Zakhoder, Irina Tokmakova, Ludmila Brauda a ďalší.V rokoch 2008 a 2010 bol na cenu nominovaný umelec Nikolaj Popov.

4.Analýza rozprávky „Slávik“.

V poslednej lekcii sme sa zoznámili s rozprávkou H. C. Andersena „Slávik“. Pripomeňme si:

Otázky pre učiteľa:

1-Kde sa odohrávajú rozprávkové udalosti?

(V Číne). Je to báječná, nedosiahnuteľná krajina a dej rozprávok sa často odohráva práve v „určitom kráľovstve, v určitom štáte“. Staroveká Čína navyše dala svetu skutočné príklady umenia, majstrovské diela: papier, pušný prach, porcelán, hodváb atď.)

2- Z čoho je vyrobený palác čínskeho cisára? (Nájdite z textu a prečítajte si)

(porcelán).

3. Čím je záhrada výnimočná? (Čítanie z textu.)

(Bolo to veľmi krásne a nekonečné).

4 Aké je rozšírenie záhrady? (Les)

5- Čo cisár nevedel o svojej krajine?

(Nevedel, že v jeho záhrade žije taký krásny vták - slávik).

Ako sa dozvedel o slávikovi? (tvojimi vlastnými slovami)

Dramatizácia fragmentu rozprávky.

Úryvok zo scenára.

Cisár sedí na tróne a nahlas hovorí:

Ministri!

Ministri (rýchlo pribehnú a poslušne sa uklonia):

Čo si želáte, náš pane?

cisár:

Chcem, aby dnes slávik spieval v mojom paláci!

prvý minister:

Ale ako to môžeme nájsť?

2. minister:

Áno, náročná úloha! Ale viem, čo mám robiť. Pomôže nám dievča, ktoré pracuje v kuchyni. Poďme k nej.

(Ministri išli k dievčaťu).

prvý minister:

Dievča, ukáž nám cestu k slávikovi.

Žije ďaleko, pri veľmi modrom mori. Ale rád ťa tam vezmem.

Všetci idú na slávika. Dievča pozve slávika, aby zaspieval pre samotného cisára.

Slávik!... (Šmýkačka so slávikom)

Oveľa lepšie je počúvať môj spev v zelenom lese, ale rád si zaspievam v paláci.

(Znie zvuková stopa spevu slávika.)

prvý minister:

Slávik spieval tak úžasne, že cisár mal slzy v očiach a kotúľal sa po lícach.

2. minister:

Cisár sa veľmi potešil.

cisár:

Tak krásne spievaš, milý slávik, že ťa odmeňujem zlatou papučou.

Nie, toto ocenenie nepotrebujem. Som dosť odmenený tak, ako to je.

Chlapci, napíšte: "Aká je odmena pre slávika?"

(Najväčšou odmenou sú slzy cisára).

9. Kde začal žiť slávik po stretnutí s cisárom? (Prečítajte si)

10. Čo dostal kedysi cisár? (Umelý slávik) čítanie na retiazke.

11.Aké rozhodnutie urobil cisár po vypočutí umelého slávika? (Tak, aby spievali duet) - vlastnými slovami.

12. Prečo nevyšlo naspievať duet? (deti hovoria vlastnými slovami)

13. Prečo si myslíš, že odletel skutočný vták? (tvojimi vlastnými slovami)

14. Ako ľudia vnímali spev umelého slávika? prečo? (Nájdite z textu.)

16. Povedz mi to vlastnými slovami. Ako sa blížila Smrť?

17. Čítanie rolí rozhovoru medzi Smrťou a slávikom.

Závery z toho, čo ste čítali.

Zhrnutie:

Čo učí rozprávka?

Oceňujte ľudí nie podľa ich vzhľadu, ale podľa ich duchovných vlastností.

Byť schopný odpustiť.

Nenechajte nikoho v problémoch.

Vedieť súcitiť s ľudským smútkom.

Prečo slávik nezostal u cisára?

(Chcel nielen slobodu, ale chcel aj spievať o dobre a zle pre všetkých na svete.)

Učiteľ: Pozrime sa, aké rozdiely by ste mohli nájsť medzi týmito dvoma slávikmi.

Žiaci: Žiaci a ich rodičia zostavia tabuľku na tabuľu.

Pozri sa okolo. Na stenách triedy sú poznámky, ktoré vám pomôžu charakterizovať postavy.


Malý šedý vtáčik

Posiate drahými kameňmi

Spieval ako sudový organ

Spievali tak, že tiekli slzy

Neopísateľné

Vzácny

Drahá hračka

Živý vták

Umelé

Mechanický

Reálny

Žil v slobode

Žil na hodvábnom vankúši

Tichý v ťažkých časoch

Odspievanie smrti

Živý slávik

Umelý slávik

Mechanizmy

Najjednoduchší vzhľad

Zasypané diamantmi, rubínmi, zafírmi

Spieva po svojom

Spieva ako zranený orgán

Nemôžete dopredu vedieť, čo bude spievať

Všetko je známe vopred

Nedá sa prinútiť

Začalo 33-krát


Závery:

Umelý slávik je krásny len zvonka, vo vnútri má mechanizmus, je to výtvor ľudských rúk, napodobenina prírody, skutočné umenie.

Nie krásna zvonku, ale krásna zvnútra. Živý slávik je výtvor prírody a živý hlas je skutočným umením.

Medzi ľuďmi sa to stáva veľmi často, na pohľad je veľmi krásny, ale často robia také zlé veci. Preto by ste nikdy nemali súdiť ľudí podľa vzhľadu. Zdanie môže klamať.

Človek by mal mať krásny vnútorný svet. Jeho činy. Buďte krásni zvnútra, potom zvonku.

Domáca úloha:

Prerozprávajte obsah rozprávky. Napíšte list Andersenovi

o vašich názoroch na túto rozprávku.

Zo 156 rozprávok Hansa Christiana Andersena sa 56 končí smrťou hlavného hrdinu, vo väčšine z nich autor núti milé a bezbranné postavy prejsť hroznými skúškami. Táto zápletka je typická aj pre ľudové rozprávky, ale netypické pre nich je, že Andersenovi dobrí hrdinovia sú často porazení a mnohé rozprávky majú smutný koniec. Psychológovia to vysvetľujú neurotickým typom osobnosti spisovateľa, ktorý bol celý život osamelý a trpel mnohými fóbiami.

Psychológovia tvrdia, že Andersen bol neurotický a trpel rôznymi fóbiami. Čiastočne sa to vysvetľuje ťažkou dedičnosťou – jeho starý otec bol duševne chorý, matka veľa pila a zomrela na delírium tremens. Životopisci charakterizujú Andersena ako depresívneho, nevyrovnaného, ​​nepokojného a podráždeného človeka a tiež hypochondera - neustále sa bál ochorieť a neopodstatnene nachádzal príznaky rôznych chorôb.

Spisovateľ mal naozaj veľa fóbií. Bál sa pochovania zaživa a počas choroby mu na stole pri posteli vždy nechával odkaz, aby mu pripomenul, že v skutočnosti nie je mŕtvy, aj keď sa to tak môže zdať. Spisovateľ sa bál aj spálenia v ohni a otrávenia. V priebehu rokov sa jeho podozrenie zvyšovalo. Jedného dňa mu fanúšikovia jeho práce darovali bonboniéru. Nezjedol ich, pretože sa bál, že cukríky sú otrávené, ale ošetril ich... susedovým deťom. Nasledujúce ráno som bol presvedčený, že prežili, a sám som cukrík vyskúšal.

Ako dieťa sa Andersen často hrával s bábikami a bol veľmi mäkký a nerozhodný. Neskôr sám priznal dualitu svojej povahy a nedostatok mužskej statočnosti. V škole si ho chlapci doberali, že o sebe neustále rozprával vymyslené príbehy. Andersen priznal: „Často som bol v snoch unášaný bohvie kam, nevedome som sa pozeral na stenu ovešanú obrazmi a dostal som za to od učiteľa veľa trestov. Naozaj som rád rozprával ostatným chlapcom úžasné príbehy, v ktorých hlavnou postavou som bol, samozrejme, ja. Často sa mi za to smiali."

Príbehy lásky v jeho živote boli smutné ako v rozprávkach. Andersen bol nešťastne zamilovaný do dcéry svojho patróna, ktorá bola vydatá za úspešnejšieho obdivovateľa - právnika. Aj jeho láska k slávnej švédskej speváčke a herečke Jenny Lind sa ukázala ako nerecipročná. Venoval jej básne a rozprávky („Slávik“, „Snehová kráľovná“), ale zostala ľahostajná.

Andersen zostal celý život slobodný a podľa životopiscov zomrel ako panna. Jeden z nich píše: „Jeho potreba žien bola veľká, ale jeho strach z nich bol ešte silnejší. Preto podľa psychológov vo svojich rozprávkach neustále týra ženy: buď ich utopí, potom nechá v chlade, alebo spáli v krbe. Andersena nazvali „smutným rozprávačom utekajúcim pred láskou“.

Andersen zomrel po dlhej chorobe úplne sám. Krátko pred smrťou povedal: „Za svoje rozprávky som zaplatil veľkú, prehnanú cenu. Kvôli nim som sa vzdala svojho osobného šťastia a premeškala som čas, keď fantázia mala ustúpiť realite.“

3. a) Učiteľ číta text

UČENIE S VÁŠŇOU

Vo svete existujú dva typy aktivít: učenie s bolesťou a učenie s vášňou.

Štúdium s mukami je známa vec. Blúdite, blúdite po miestnosti a neviete sa prinútiť sadnúť si za stôl a otvoriť knihu. Nakoniec ho otvoríte a všetko v ňom je nepochopiteľné, všetko je nudné, všetko je neznáme. No dobre, dnes sa nejako poučíte. A zajtra budem musieť znova začať študovať svoje učebnice. Je toto mučenie znova?

Viete však, čo je učenie s vášňou? Aké je to šťastie ponáhľať sa domov, aby ste si mohli sadnúť a prečítať si knihu? Aká je to radosť pustiť sa do náročného problému vo fyzike, otočiť to tak a tak, prísť na to – možno to vyjde? Nie, nejde to. Čo ak to skúsime inak? Hurá, svetlo! Je to naozaj medzera?

V duši sa ti niečo rozsvieti, predtucha rozhodnutia ťa vzruší, netrpezlivo sa skláňaš k stolu a ak ťa v tej chvíli niekto zavolá, budeš sa triasť, zmätene sa obzeráš: „Čo sa stalo? Existuje na svete niečo iné okrem tejto úlohy? Svetlo, svetlo, predtucha úspechu – a tu je úspech samotný, tu je riešenie... Áno, také nečakané, také jednoduché a chytré.

A na druhý deň sa už nemôžete dočkať, kým sa pustíte do práce na učebnici alebo problémovej knihe. Život je dobrý, veľmi šťastný. Učiť sa s vášňou je šťastný život. Toto je zákon.

(196 slov) (V. Soloveichik)

b) Praktická práca

1) Vytvorte frázy so slovami: inak, neočakávane, vôbec nie, so stratou.

2) Pre slová slávny, šťastný, rozžiariť sa, vášeň, nenávisť voľte slová s rovnakým koreňom.

3) Vytriediť zloženie slov: predtucha, ďalší.

4) Slovesá dajte do 2. osoby množného čísla: triasť sa, pozrieť sa späť.

c) Vlastnosti textu

Text je akousi úvahou, ktorá sa miestami mení na opis (ako sa s nadšením riešia fyzikálne problémy).

Kompozične je text rozdelený na dve časti. Prvý odhaľuje, čo znamená študovať s bolesťou, druhý dokazuje, že učiť sa s vášňou je veľké šťastie.

d) Úlohy k textu

Usporiadajte body plánu v požadovanom poradí. Prerozprávajte text podrobne.

Plán

1) Klírens, predtucha úspechu.

2) Učenie s vášňou je šťastný život.

3) Štúdium s mukami.

5) Radosť z prijatia ťažkej úlohy.