Plano santrauka tema „Natiurmortas kontrastingomis spalvomis“. Tapybos pamokos planas - metmenys: Natiurmortas iš įvairių medžiagų objektų (Aliejinės tapybos technikos imitacija) Baigti vaikų darbai

Tapybos pamokos kūrimas. Tema: „Piešimas natiurmortas iš gyvenimo“

Tapybos pamoka tema: „Piešimas natiurmortas iš gyvenimo“ 4 kl

Veiklos tipas: vaizdas plokštumoje.

Pamokos tipas: kombinuotas.

Tikslas: išmokyti taisyklingai konstruktyviai piešti iš gyvenimo paprastos formos objektus.

Užduotys:
Įtvirtinti žinias apie išdėstymą ir proporcijas.
Prisidėti prie estetinio reagavimo ugdymo.
Ugdykite piešimo įgūdžius, dėmesį, tikslumą, stebėjimą, mąstymą, regimąją atmintį.

Vaizdinės priemonės: mokomoji lentelė „Žingsnis po žingsnio natiurmorto atlikimas“, dailininkų P. Klaso, V. Head, J..B. paveikslų (natiurmortų) reprodukcijos. Chardinas.

Priemonė mokytojui: epiprojektorius; 2 portjeros, vaza (ąsotis), obuolys.

Mokiniams skirta įranga: albumas (A4 formato), pieštukas, trintukas.

Nuorodos:
Sekacheva A.V., Chuikina A.M., Pimenova L.G. Piešimas ir tapyba: vadovėlis vidurinių mokyklų studentams. specialistas. vadovėlis įstaigose. – M.: Lengvoji ir maisto pramonė, 1983 m.
Sergejevas A. Edukacinis natiurmortas. – M.: Menas, 1955 m.
Užsienio meno istorija. Red. Kuzmina M. T., Maltseva N. L. – M.: Iliustruoti. menas, 1983 m.

Pamokos planas:
1. Organizacinis momentas – 1 min.
2. Pokalbis – 3 min.
3. Paaiškinimas – 8 min.
4. Savarankiškas studentų darbas – 28 min.
5. Darbo analizė, vertinimas – 4 min.
6. Darbo vietos valymas – 1 min.

Naudojant lentą:

1. Temos pavadinimas.
2. Dailininkų paveikslų reprodukcijos.
3. Pedagoginis piešimas.
4. Mokomoji lentelė „Žingsnis po žingsnio natiurmorto iš gyvenimo atlikimas“.

Užsiėmimų metu:

1. Organizacinis punktas:
nustatyti discipliną, patikrinti pasirengimą pamokai.

2. Pokalbis.
Pamokos tema „Piešimas iš gyvenimo natiurmortą“, 1 etapas – konstravimas.
Kas yra natiurmortas?
Natiurmortas yra vaizduojamojo meno žanras. Iš prancūzų kalbos „mirusi gamta“ – daiktų, kasdienių daiktų, įrankių, vaisių, gėlių pasaulio vaizdas. Natiurmorto žanras ypač paplito XVII amžiaus olandų tapyboje (Pieteris Claesas, Willemas Kalfas, Willemas Heda).
Ieškokite Willemo Heedo ir XVIII amžiaus prancūzų menininko Jeano Baptiste'o Chardino paveikslų reprodukcijų. Kuo skiriasi jų natiurmortai?
Mėgstamiausias olandų kūrybos motyvas buvo vadinamieji pusryčiai – padengto stalo vaizdas, ant kurio stovi patiekalas su pyragu ar kumpiu, duona ar auksinis kepalas, metalinis ąsotis, stiklinė taurė, lėkštės, peiliai. yra dedami. Savo ruožtu Jeanas Baptiste'as Chardinas yra žinomas kaip kasdienės temos tapybos meistras: jo drobėse atsidūrė buities, žmonių išgyventų daiktų pasaulis, krepšiai, krinkai, kubilai, žudomi žvėrienai.

3. Paaiškinimas.

Atidžiai pažvelkime į natiurmortą. Iš kokių daiktų jis susideda?
Ąsotis, obuolys, 2 portjeros.
Ką daryti prieš pradedant tapyti natiurmortą?
Pirmiausia turite nustatyti, kaip išdėstyti lapą: horizontaliai ar vertikaliai.
Kaip sutvarkyti lapą mūsų atveju?
Matavimo metodu išmatavę plotį ir aukštį, suprantame, kad lapas turi būti vertikaliai (natiurmorto aukštis didesnis už plotį). Nubrėžkime plokštumų susikirtimo liniją.
Kas yra kompozicija?
Kompozicija – tai pavaizduoto objekto išdėstymas popieriaus paviršiuje.
Nustatykime natiurmorto vietą lape. Daiktai neturėtų būti maži, bet ir ne labai dideli. Negalite piešti didesnio nei natūralaus dydžio.

Statydami natiurmortą atkreipkite dėmesį į lentelę „Žingsnis po žingsnio natiurmorto atlikimas“.
Ąsočio konstrukcija.
Sukonstruokime simetrijos ašį.
Kas yra proporcija?
Proporcija – tai tam tikras daikto dalių santykis, jų proporcingumas. Reikia nuolat lyginti proporcingus santykius ir vizualizuoti.
Koks yra ąsočio aukščio ir pločio santykis?
Ąsočio aukštis yra 1,5 karto didesnis už plotį. Gaminame serifus.
Indelis yra padalintas į kaklą ir korpusą.
Kokią formą primena kaklas, o kokią – kūnas?
Kaklas yra stačiakampio formos, kūnas kaip apskritimas.
Norint rasti liniją, skiriančią kaklą ir kūną, reikia išsiaiškinti, kiek kartų kaklo aukštis telpa į viso ąsočio aukštį?
Kaklo aukštis 4 kartus atitinka viso ąsočio aukštį.
Kokiame aukštyje yra plačiausia ąsočio dalis?
2,5 karto didesnis už ąsočio aukštį.
Dabar randame kaklo ir pagrindo plotį. Pastatykime ąsočio pagrindą. Pagrindas yra apskritimas, tačiau pagal perspektyvos dėsnius iš šios padėties gaunama elipsė.
Kaip sukurti elipsę? (Paskambinkite bet kam, kad ateitų prie lentos).
Norėdami sukurti elipsę, nubrėžkite ašis ir padarykite ant jų įpjovas. Sujunkite lygia linija.
Tuo pačiu principu statome elipses ant plačiausios ąsočio dalies kaklelio.
Ar elipsės bus vienodos kiekvienoje ąsočio dalyje, ar jos keičiasi?
Elipsės keičiasi: kuo elipsė aukštesnė, tuo ji siauresnė; kuo žemesnė, tuo platesnė.
Dabar galite nubrėžti ąsočio kontūrą. Nematomos linijos turi būti blyškesnės ir plonesnės, o matomos – tamsesnės ir aiškesnės.
Puodelis paruoštas.

Obuolio piešimas.
Kokią formą primena obuolys?
Obuolys primena apskritimą.
Kiek kartų obuolys telpa į ąsočio aukštį?
Obuolys dedamas į ąsotį 3 kartus.
Obuolys mums šiek tiek arčiau nei ąsotis. Pirmiausia nubrėžkime apskritimą, tada paverskime jį obuoliu.

Apibūdinkime užuolaidas. Statybines linijas galima ištrinti.
Natiurmortas pastatytas.

4. Savarankiškas studentų darbas:
Individualus ir kolektyvinis darbas su studentais.

5. Darbo analizė, vertinimas:
Kolektyvinė darbo analizė.
Namų darbai: atsineškite teptukus, akvareles, albumą.

Natiurmorto piešimas, natiurmorto piešimo pamokos, žingsnis po žingsnio natiurmorto piešimas, natiurmorto piešimas akvarele, guašu.

Piešimas žingsnis po žingsnio: natiurmorto piešimo pamokos.

Pieštuku darome natiurmorto eskizą ant popieriaus.

Perkėlę pieštuko eskizą ant popieriaus, vidutiniu apvaliu šepetėliu nudažykite foną plonu kobalto violetinės ir dėmės mišinio sluoksniu. Šiek tiek pakreipkite popierių, kad ilgi potėpiai iš kairės į dešinę susilietų vienas su kitu. Tada plonais to paties tono brūkštelėjimais užtepkite nėrinių rašto skylutes. Dažams išdžiūvus, atskiesto kobalto mėlynumo ir deginto umbro mišiniu nubrėžkite nėriniuotos servetėlės ​​klosčių šešėlius.

Norėdami išgauti pagrindinę tulpių spalvą, tepkite dažus laipsniškai keičiant tonus – pradedant nuo kadmio geltonos terpės ir palaipsniui pridedant vis daugiau dėmių, o galiausiai išilgai kraštų padarykite grynų dėmių potėpius. (Tai darydami pasukite ir pakreipkite popierių, kad potėpiai susimaišytų). Tada ant lapų užtepkite ploną, tolygų žalios spalvos FC sluoksnį. Po to apšviestas ąsočio ir puodelio vietas patepkite maskuojamuoju skysčiu. Kai kompozicija išdžius, popierių vėl šiek tiek pakreipkite ir kairę puodelio bei ąsočio pusę nuspalvinkite plonu gryno kobalto sluoksniu. Tada tęskite skalbimą ant ąsočio, palaipsniui keisdami tonus, pridėdami labai lengvą (beveik skaidrų) kraplaką.

Pereikite į foną su plonu atskiestos kobalto violetinės spalvos glazūros sluoksniu. Ant puodelio ir lėkštutės esančius šešėlius nuplaukite kobalo mėlyna spalva, sumaišyta su degintu umbru. Kai kadmio geltoni vidutiniai dažai išdžiūvo, braukite palei puodelio kraštą ir, kol dažai vis dar šlapi, į tamsesnes vietas įpilkite šiek tiek natūralios siennos. Tada ant tulpių lapų užtepkite glazūros sluoksnį mėlynos FC, kadmio geltonosios terpės ir natūralios siennos mišiniu. Užtepkite viridono žalią spalvą ant nuspalvintų stiebų, tada drėgnu šepetėliu pašalinkite dalį šių dažų ir perkelkite į šviesesnes stiebų vietas.

Šiame etape ąsočio, puodelio ir lėkštutės fone ir šešėlinėse srityse tepkite tamsesnius tonus: glazūruotą kobalto violetinės spalvos sluoksnį, sumaišytą su degintu umbru. Tada paryškinkite ąsočio šešėlius naudodami šviesesnį kobalto violetinės ir deginto umbro mišinį. Po to ant ąsočio užtepkite labai ploną glazūros sluoksnį Cobalt Blue. Kai kuriuos tulpių žiedlapius patamsinkite kadmio geltona terpe, o kitą dalį patepkite kraplaku.

Šiuo metu ant fono užtepkite galutinį glazūros sluoksnį, naudodami tamsų kobalto violetinės ir deginto umbro mišinį, kad kompozicijos centras tikrai išryškėtų. Kai viskas išdžius, glazūra sustiprinkite šešėlius priekiniame plane ir fone.

Puikus dalykas tapant natiurmortus yra tai, kad galite visiškai pakeisti jų kompoziciją savo nuožiūra. Galite pasirinkti daiktus, kuriuos norėtumėte įtraukti į kompoziciją, keisti apšvietimą, kiekvienam daiktui parinkti vietą taip, kad susidarytų naudingiausia kompozicija. Tvarkydami objektus atminkite, kad teisingai sukomponavus kompoziciją, žiūrovo žvilgsnis nukreipiamas į semantinį centrą – vaizdo židinį.

Kasdienių daiktų vaizdavimas yra plačiai paplitęs vaizduojamajame mene. Daugelyje istorinių paveikslų ir portretų kasdieniai objektai yra svarbios detalės, pabrėžiančios ir kartais atskleidžiančios konkrečią istorinę epochą ar istorinį įvykį. Jie padeda suprasti vaizduojamą siužetą. Kasdieniai daiktai įgauna ypatingą reikšmę kasdieninio žanro paveiksluose ir natiurmortuose.

Kasdienių daiktų piešimas ypač vertingas, nes suteikia plačias galimybes tirti būdingą aplinkinių objektų formą, struktūrą, erdvinę padėtį, spalvą, šviesos ir šešėlių pasiskirstymą jų paviršiuje. Štai kodėl mokymasis piešti dažniausiai prasideda nuo įvairių kasdienių daiktų vaizdavimo ir tam tikra seka: nuo paprasčiausios formos iki sudėtingesnės (kombinuotos).

Piešti natiurmortą su draperijomis yra sudėtingiau nei vaizduoti atskirus objektus. Ir čia esmė ne tik dalykų skaičiuje, bet ir ugdomųjų užduočių, kurias tenka spręsti, derinyje.

Natiurmorto piešimo užduočių sudėtingumas taip pat susijęs su draperijų – svarbiu jungiamojo kūrinio elemento – įvedimu. Draperijos tarnauja ne tik kaip fonas, bet ir leidžia išraiškingai parodyti kiekvieną objektą atskirai ir harmoningą jų vienybę erdvėje.

Tam reikia išmanyti linijinio-konstruktyvaus formos vaizdavimo principus, linijinės ir oro perspektyvos teoriją, įvaldyti piešimo technikas.

2013-04-18 mokslo metai

Atvira tapybos pamoka

1 klasėje

mokytoja Ershova I.M.

Pamokos tema : „Žingsnis po žingsnio natiurmorto kūrimas“

„Natiurmortas su paprastu daiktu ir šaltų spalvų daržovėmis“

Tikslai: įtvirtinti žinias apie vaizduojamojo meno žanrą „natiurmortas“;

Ugdykite vaizduotę, kompozicinį mąstymą.

Užduotys:

Švietimas: teisingai išdėstyti vaizdą lape; patalpinti objektus

plokštumoje statykite juos atsižvelgdami į proporcijas ir perspektyvinius pjūvius.

Švietimas: dėmesio, regos atminties, akių, jausmų ugdymas

proporcijos, spalvų suvokimas, meninis skonis.

Pedagogai: ugdyti meilę mus supančiam pasauliui,

tikslingumas, atkaklumas, tikslumas, gebėjimas matyti

pajusti grožį.

Pamokos tipas: sujungti

Mokymo metodai:aiškinamoji ir iliustracinė, reprodukcinė

Įranga ir medžiagos:

mokytojui: namų apyvokos daiktai (ąsočiai, puodeliai, dubenys ir kt.), kreida, lenta

Saunus;

studentams: A3 popierius, įvairaus kietumo grafito pieštukai, trintukas,

Šepečiai, akvarelės, paletė, vandens indas;

Regėjimo diapazonas:

studentų darbai iš gamtos fondo;

menininkų reprodukcijos:

K. Korovinas „Natiurmortas. Gėlės ir vaisiai“.

V. Van Gogh „Saulėgrąžos“

I. Maškovas „Vaisiai ant lėkštutės“

K. Petrovas-Vodkinas „Natiurmortas su obuoliais“

P. Konchalovskis „Padėklas ir daržovės“

Z. Serebryakova „Krepšelis su cukinijomis“

Pamokos eiga:

1 pamoka

I Organizacinė dalis.

Pasirengimo pamokai tikrinimas 3 min.

II Pagrindinė dalis.

Temos pranešimas. 2 minutės.

Įžanginis pokalbis 5 minutės.

Mokytojas siūlo įminti mįslę, vaikai atsako vieningai.

Jei matote nuotraukoje

Stebuklų vaza ant stalo,

Jame yra puokštė gražių

Sniego baltumo chrizantemos

Kainuoja daug patiekalų

Ir stiklinis, ir paprastas

Galbūt puodelis ar lėkštė

Su paauksuotu apvadu.

Ir vis dėlto atsitinka,

Ten traukiamas žaidimas.

Pabaigoje pateikiame

Prinokę persikai ir slyvos

Ir galbūt nuotraukoje

Nupieštas kaip tortas

Ir todėl paveikslas vadinamas - natiurmortas.

Žodis „natiurmortas“ reiškia „mirusi gamta“, „negyva gamta“. Jis atėjo pas mus iš prancūzų kalbos.

Išvertus iš olandų, vokiečių ir anglų kalbų, šio žanro pavadinimas reiškia „ramus gyvenimas“, „natiurmortas“.

Natiurmortas kaip savarankiškas žanras atsirado XVII a. Olandijoje.

Menininkai, dirbę šiame žanre, buvo vadinami „mažaisiais olandais“. Jų išskirtinis bruožas – nuostabus natiurmortų objektų medžiagiškumas ir kruopštus detalių perteikimas.

Natiurmortas paprastai nereikalauja tokių pačių dydžių drobės kaip istorinis paveikslas ar epinis peizažas. Tai „kuklesnis“ žanras. Tačiau tuo pat metu nereikėtų vaizduojamojo meno natiurmorto suvokti kaip atsitiktinio objektų rinkinio atvaizdo. Dažniausiai menininkas „pozuoja“ gamtą, tai yra, remdamasis sumanyta idėja, sąmoningai atrenka tinkamus objektus. Be to, menininko planas suponuoja tam tikrus objektų formų ir spalvų derinius, apšvietimą ir vietą erdvėje. Natiurmorto kompozicija iš pradžių gimsta autoriaus galvoje, nors daugelis dalykų gali pastūmėti menininką prie perkeltinės ir plastinės idėjos: gyvenimiški pastebėjimai, prisiminimai, perskaityta knyga, poezija, muzika.

Kartais natiurmortą pastatyti yra sunkiau nei nutapyti. Menininkas įveda savą tvarką į objektų išdėstymą. Toks, kai nieko negalima pašalinti, pridėti ar pertvarkyti nepažeidžiant kompozicijos vienovės.

Mokytojas primena konstravimo taisykles, kompozicinius sprendimus ir laipsnišką tapybos technikų įgyvendinimą piešiant paprastą natiurmortą iš 2-3 vaisių ir daržovių, baigtas ankstesnėje pamokoje. Toliau jis siūlo susipažinti su sudėtingesnės kompozicijos natiurmortu. Dialoge su vaikais mokytojas aptaria lentoje iškabintų garsių menininkų natiurmortų reprodukcijų menines ypatybes.

Probleminiai klausimai (žinių testas): 10 min.

  • Kokius natiurmorto tipus žinote?
  • Raskite pateiktų natiurmortų skiriamuosius bruožus ir pakomentuokite.
  • Kokios spalvos (šiltos ar šaltos) vyrauja natiurmortuose ir kodėl?
  • Kas vienija natiurmorto objektus?
  • Kaip menininkai plokščiame paveikslų paviršiuje perteikia daržovių ir vaisių tūrį? Kodėl šviesesni potėpiai ant visų vaisių ir objektų yra vienoje pusėje, o tamsesni – kitoje? (vaikų atsakymai)
  • Kokį vaidmenį natiurmorte atlieka saulės šviesa?Saulės šviesa, apšviesdama objektus, padaro juos šviesius iš vienos pusės (šviesa), o iš kitos tamsius (šešėlis). Šviesa ir šešėlis padeda perteikti trimatį objektų vaizdą, jų tikrovę.
  • Kurios natiurmorto reprodukcijos jums patiko labiausiai ir kodėl?

Mokytoja paaiškina įvairias kompozicines natiurmortų konstravimo schemas. Norėdami įtvirtinti žinias, mokytojas prašo vaikų perskaityti pateiktas diagramas ir atsakyti į šiuos klausimus:

1 Ką rodo vertikalios ir horizontalios linijos objektų atvaizde (ašinės linijos)?

2 Nustatykite, kurie objektai natiurmortuose yra arčiau, o kurie toliau? Paaiškink kodėl?

3 Kas yra kompozicija? (Tai edukacinio piešinio, meno kūrinio dalių derinys, skirtas kuo ryškiausiai išreikšti jų turinį. Tai teisingas objektų išdėstymas ant popieriaus lapo).

Objektai turi būti harmoningai sujungti vienas su kitu, liesti, sudaryti vieną visumą, bet neužblokuoti vienas kito(protingas didelio ir mažo, balto ir tamsaus, plataus ir siauro, blizgaus ir matinio kontrastas, sferinės ir plokščios formos objektai sustiprina išraiškingumą, panaikina monotoniją, pagyvina atmosferą);

Šis natiurmorto konstravimo modelis vadinamas jo kompozicija.

Bet kuri kompozicija turi turėti kompozicinį centrą. Paprastai šis kompozicinis centras yra didžiausias paveiksle pavaizduotas objektas. Geriau padėkite jį fone ir būtinai paryškinkite spalva(visoje grupėje turi būti pagrindinis objektas, kuris savo semantine reikšme viršus, forma, spalva būtų pagrindinis, centrinis.)

Žaidimo apšilimas. 10 min.

Mokiniai skirstomi į 2-3 grupes po 3-4 žmones. Jų prašoma iš geometrinių figūrų sudaryti siūlomo natiurmorto kompoziciją ir įklijuoti ją ant popieriaus lapo. Mokytojas paruoštas kompozicijas pritvirtina prie lentos darbų analizei ir rekomendacijoms, kaip pašalinti klaidas.

III Savarankiškas darbas. 13-15 min.

Mokiniai, naudodami trumpus potėpių segmentus, pieštuku ant popieriaus lapo nubrėžia bendrą natiurmorto vietą, atsižvelgdami į ankstesnes rekomendacijas, visų objektų kontūrus, stebėdami natiurmorto objektų proporcijas ir išdėstymą, pažymėti šviesų, šešėlių, visų objektų ir aplinkos ribas.

IV Pamokos santrauka: 2 min.

Atsakymai į klausimus:

Kokiu tapybos žanru šiandien dirbome?

Pamokos eiga:

2 pamoka

I Organizacinė dalis.

Pasirengimo pamokai tikrinimas 2 minutės.

II Pagrindinė dalis.

Įžanginis pokalbis 5 minutės.

Mokytojas siūlo peržiūrėti kelis edukacinius darbus įvairiomis atlikimo technikomis. Ypatingą dėmesį atkreipkite į darbus, atliekamus akvarelės technika.

Kokios technikos buvo naudojamos atliekant darbus?

Kuo guašo technika skiriasi nuo akvarelės?

III Savarankiškas darbas. 25 min.

Mokiniai išsiaiškina detales pieštuku. Pereikite prie darbo su akvarele. Popieriaus lapą sudrėkinkite vandeniu, kad tolimesnio darbo metu dažai nenusirištų. Darbo metu mokytojas padeda mokiniams, kurie patiria sunkumų darbe.

IV Pamokos santrauka: 13 min

Peržiūrėkite brėžinius ir analizuokite jų privalumus.

Pasirinkite piešinius, kurie išreiškia didžiausią panašumą į gamtą;

Brėžinių vertinimas;

Darbo vietų valymas.


Pamokos metodinis tobulinimas

tapybos tema

parengiamojoje klasėje

2 studijų metai

tema „Natiurmortas. Piešimas

natiurmortas iš gyvenimo“

Užbaigė: Kukushkina E.N.

Mokytojas

savivaldybės vaikų dailės mokyklos ugdymo įstaiga Nei

Kostromos sritis

2013 metai

Pamokos tema: „Natiurmortas. Natiurmorto piešimas iš gyvenimo.

Tikslas

Iš gyvenimo sukurkite paprastą natiurmortą

Užduotys :

Vystymasis: sukurkite darbo su dažais metodus, darbo su natiurmortu seką.

Įranga:

Mokytojui - pilnos apimties dekoracija (natiurmortas balto lapo fone), lentelė „Natiurmortas (darbas žingsnis po žingsnio)“, daržovių ir vaisių gyvenimo eskizai (vaikų darbai)

Regėjimo diapazonas:

Pamokos planas

  1. Laiko organizavimas
  2. Įžanginis pokalbis
  3. Studentai, dirbantys užduotį
  4. Pamokos santrauka

Užsiėmimų metu:

  1. Laiko organizavimas

Mokinių pasirengimo pamokai tikrinimas. Teigiamas vaikų požiūris į pamoką.

  1. Įžanginis pokalbis.

Prisiminkite vaizduojamojo meno žanrus. Toliau nagrinėjamas vienas iš meno žanrų – natiurmortas. (Rodomos iliustracijos)

Jei matote nuotraukoje

Stebuklų vaza ant stalo,

Jame yra puokštė gražių

sniego baltumo chrizantemos;

Yra daug patiekalų,

Tiek stiklinis, tiek paprastas,

Galbūt puodelis ar lėkštė

Su paauksuotu apvadu.

Ir tai taip pat atsitinka:

Ten traukiamas žaidimas.

Pabaigoje pateikiame

Prinokę persikai ir slyvos.

Ir galbūt nuotraukoje

Nupieštas kaip tortas.

Ir taip paveikslas

Tai bus vadinama natiurmortu.

Natiurmortas - (išvertus iš prancūzų kalbos - mirusi gamta) - negyvų objektų vaizdas. Šis žodis reiškia sudėtingą ir įvairų vaizduojamojo meno žanrą, taip pat individualius kūrinius, meniškai atkuriančius namų apyvokos reikmenis, muzikos instrumentus, gėles, vaisius, daržoves, negyvą žvėrieną ir kitus negyvus daiktus. Natiurmortas atsirado siejant su realizmo raida tapyboje ir, plečiantis techninėms ir pažintinėms menininkų galimybėms, XVII a. buvo apibrėžtas kaip savarankiškas žanras.

Natiurmortas atlieka įvairias funkcijas. Pavyzdžiui:

Dekoratyvinis - užfiksuoja gamtos formų spalvingumą, grakštumą ir puošnumą, jas kiek perdėdamas ir transformuodamas, puošia interjerą;

Teminis – vaizduoja objektus, kuriuos vienija viena tema (vaikiški – apima žaislus, sporto – sporto atributus ir kt.

Natiurmortas byloja apie skirtingų laikų žmonių gyvenimus; Net piešdami negyvus objektus galite daug ką išreikšti, ką nors pasakyti apie žmonių gyvenimus.

Ką galite pasakyti žiūrėdami į šį natiurmortą? (reprodukcijos demonstravimas) natiurmorto

Galvosūkiai:

Šeši porceliano draugai

Jie stovėjo ratu ant staltiesės,

Norėjosi vakare

Palepinkite mus arbata. (Taurės)

Mano uniforma šviečia ryškiai,

Ant stalo aš esu vadas.

Jie žino puodelius, arbatinuką;

Aš esu didelis viršininkas. (Samovaras)

Dvi seserys: viena didelė,

Manų kruopos trukdo košei.

Na, mažoji sesuo

Arbata garsiai maišoma. (Šaukštas)

Kaip kumštis,

Raudona statinė,

Jūs jį paliečiate – jis lygus,

Ir jei kąsni, tai saldu! (Apple)

Auksinė galva

Didelis, sunkus.

Auksinė galva

Ji atsigulė pailsėti.

Galva atsigulė

Tik kaklas plonas. (Moliūgas)

Auksinis juodų namų sietelis pilnas. (saulėgrąža)

Vasarą sode švieži, žalia,

O žiemą jie statinėje geltoni ir sūrūs.

Atspėk, gerai padaryta

Koks mūsų vardas? (Agurkai)

Ant šakos kabo kamuoliukai,

Pamėlyno nuo karščio. (slyva)

Pažiūrėkime į iliustracijas, reprodukcijas ir atsakykime į klausimus:

Kas yra natiurmortas?

Kurios natiurmorto reprodukcijos jums patinka labiausiai ir kodėl? Įvardykite paveikslų autorius.

Kokios spalvos (šiltos ar šaltos) jose vyrauja? Kodėl?

Kas vienija visus vieno natiurmorto objektus? (Tema, priklausomybė)

Kodėl dažai, vaizduojant vaisius, skiriasi šviesumu: vieni šviesesni, kiti tamsesni?

Kaip menininkai plokščiame paveikslų paviršiuje perteikia daržovių ir vaisių tūrį? Kodėl šviesesni potėpiai ant visų vaisių ir objektų yra vienoje pusėje, o tamsesni – kitoje? Kokį vaidmenį čia vaidina saulės šviesa? (saulės šviesa, apšviesdama objektus, padaro juos šviesius iš vienos pusės (tai šviesa), o iš kitos tamsius (šešėlis). Šviesa ir šešėlis padeda perteikti trimatį objektų vaizdą, jų tikrovę.)

Atspindys

Medžiagai sustiprinti siūlau žaidimą „Padaryk natiurmortą“. Iš prieš jus siūlomų objektų siūlau padaryti natiurmortus ir suteikti jiems pavadinimus (dalyvauja ir stiprūs, ir silpni vaikai)

Kūno kultūros minutė

Ant lentynos buvo krepšelis, neveikiantis (atsisėskite, apkabinkite rankas - imituokite krepšį)

Tikriausiai visą vasarą jai buvo nuobodu (galva pakreipta į kairę ir į dešinę)

Dabar atėjo ruduo, o lapija pagelsta (atsistokite ir pieškite medžių šakas)

Atėjo laikas nuimti derlių. (ištempti, apsimesti, kad renkasi vaisius nuo medžių)

Krepšelis laimingas (sukabink rankas priešais save, linkteli galva)

Ji nustebo (išskėtė rankas)

Kad sode tiek daug vaisių! (pakilkite ant kojų pirštų, rankomis parodykite didelį ratą)

  1. Studentai, dirbantys užduotį

Natiurmortas iš gyvenimo.

Šiandien turime daržovių ir vaisių natiurmortą. Ši tema yra „skani“ ir ją labai malonu piešti. Kiekvienas vaisius ir daržovė turi pagrindinę formą, spalvą, kurią reikia pamatyti. Jie gali būti vienodi skirtingiems vaisiams ir daržovėms, tačiau jie turi savo spalvą ir detales.

Pasekmėatlieka darbus:

  1. Įjungta parengiamiejiŠiame etape pieštuku nubrėžkite visų objektų kontūrus labai šviesiomis linijomis. Patartina piešti be korekcijos trintuku, bet kokiu atveju nepiktnaudžiauti, nes... Trintuko sunaikinta popieriaus tekstūra tamsėja ir nublukina spalvą. Tomis pačiomis plonomis linijomis pažymime visų natiurmortų objektų ir aplinkos šviesų ir šešėlių ribas.
  1. Pirmajame etape Pradėkime dirbti su dažais su bendromis natiurmorto spalvų charakteristikomis, tam paruošime mažai prisotintą mišinį - spalvų schemą, kurią permatomu sluoksniu tepsime visas piešinio dalis, neįskaitant akcentų.
  2. Antrajame tapybos etape modeliuojama visų objektų trimatė forma ir perteikiamas jų apšvietimas. Atskirais potėpiais padidiname apšviestų šonų spalvų sodrumą. Šešėlių spalva yra vientisa ir yra įtakojama aplinkos. Jie klojami skaidriais, bet tamsesniais dažais. Kiekvienas potėpis, taikomas vaizduojant šešėlius, turi būti paimtas atsižvelgiant į gretimų kitų objektų paviršių ir kitų šešėlių spalvą atspalvio, sodrumo ir šviesumo požiūriu.
  1. Trečiajame etape Tūrinę formą ir erdvę toliau modeliuojame subtilesniais spalvų atspalviais. Kiekvieną potėpį ant popieriaus lyginame su natiurmortu, pakaitomis nukreipdami akis iš pradžių į vaizdą, paskui į gamtą. Tai leidžia pamatyti, ar perteikiama gamtoje egzistuojanti spalvų proporcija. Spalvinių atspalvių vaizdavimas šviesoje, pusiau, šešėlyje palaipsniui veda prie subtilaus formos modeliavimo, erdvės ir apšvietimo vaizdavimo.
  1. Paskutiniame etape Visas spalvas apibendriname, jei reikia, kai kurias dalis paryškiname sotesne spalva, o pernelyg ryškias, kurios ištrūksta iš bendros spalvų gamos, užgesiname. Piešimas baigtas.

IV. Pamokos santrauka

Peržiūrėkite ir analizuokite atliktus darbus. Atkreipkite dėmesį į gražiai rastus spalvų derinius perteikiant gamtos objektų charakterį.

Įprastų klaidų analizė.

Darbo vietų valymas.

Nuorodos:

  • B. M. Nemensky „Dailioji dailė ir meninė kūryba“ 1-4 klasės Maskvos „Švietimas“ 2008 m.
  • E. Rožkova „Dailes pradinėje mokykloje“ Maskvos „Apšvietos“ 1980 m

Pamokos savianalizė

parengiamojoje klasėje (2 studijų metai)

„Natiurmortas. Piešimas iš gyvenimo dviejų natiurmortą

daiktai“

Tikslas ir užduotys:

Edukacinis: supažindinti mokinius su daiktų pasaulio vaizdavimo formų įvairove dailės istorijoje, plėsti žinias apie natiurmorto žanrą, apie natiurmorto ypatumus tapyboje, grafikoje, skulptūroje, išmokyti vaizduoti įvairius objektus.

Vystymasis: sukurti darbo su dažais būdus.

Ugdomasis: ugdyti estetinį jautrumą.

Įranga:

Mokytojui - pilnos apimties dekoracija (dviejų objektų natiurmortas), lentelė „Natiurmortas (darbas žingsnis po žingsnio)“, daržovių ir vaisių gyvenimo eskizai (vaikų darbai)

Mokiniams – akvarelė, guašas, popierius, teptukai, grafinės medžiagos

Regėjimo diapazonas:

I. Maškovo „Vaisius ant lėkštės“, A. Lentulovo „Natiurmortas“, V. Van Gogo „Saulėgrąžos“, K. Korovino „Natiurmortas. Gėlės ir vaisiai“.

Pagal programą ši tema įtraukta į skyriaus piešinį iš gyvenimo. Tema „Natiurmortas. Daržovių ir vaisių natiurmorto piešimas iš gyvenimo“ trunka 2 valandas.

Pagrindinis šios pamokos tikslas – suteikti mokiniams žinių apie natiurmortą; mokyti, kaip natiurmorte pavaizduoti objektus tiek grafinėmis, tiek vaizdinėmis priemonėmis. Pamoka susideda iš organizacinio momento, naujos teorinės medžiagos pristatymo, studijuotos medžiagos įtvirtinimo, savarankiško vaikų darbo.

Pamokai pasiruošiau laiku, paruošiau visą vaizdinę medžiagą, kurios prireiks pamokos metu. Turinys, teminis dėmesys ir technologijos visiškai atitiko klasės išsivystymo lygį.

Studijų laiką išnaudojau racionaliai. Pamoka prasidėjo organizaciniu momentu, kuris prasidėjo mokinių darbingumu pamokai.

Naujos medžiagos pristatymas – pagrindinė tokio tipo pamokos dalis – vykdoma naudojant paaiškinimo metodą, pasakojimą su reprodukcijų demonstravimo elementais. Šiame pamokos etape mokiniams paaiškinau „natiurmorto“ sąvoką ir supažindinau su natiurmortų rūšimis. Siekdama padidinti ugdymo proceso efektyvumą ir užtikrinti, kad tokio amžiaus vaikai neprarastų susidomėjimo pamoka, pokalbyje užminė mįsles.

Naują medžiagą sutvirtinau žaidimo „Padaryk natiurmortą“ forma. Šiame darbe dalyvavo ir stiprūs, ir silpnesni vaikai. Šiame etape labai aiškiai matėsi studentų žinios, įgytos teorinės medžiagos pristatymo metu.

Prieš savarankišką darbą, siekdama išsaugoti vaikų sveikatą, vedžiau kūno kultūros užsiėmimą.

Pamokos savarankiško darbo etape paaiškinau vaikams darbo su natiurmortu seką.

Savarankiško darbo metu mokytoja teikė mokiniams individualią pagalbą pagal individualius gebėjimus. Siekiant geresnio savarankiško darbo nuoseklumo, naudota mokomoji lentelė „Spalvoto natiurmorto atlikimo seka“.

Pamokos pabaigoje surengiau mokinių darbų parodą, kurioje buvo analizuojami darbai: kas pavyko, o kas ne? Aiškiai mačiau, kaip mokiniai suprato šią temą. Studentų vertinimas.

Pasirinktos darbo formos neatsitiktinės, tokio amžiaus vaikams jos įdomios ir įdomios. Manau, kad mokinių suvokimas apie tikslą buvo visiškai įgyvendintas.


Mokymo įstaigos tipas: Tavrijos mokykla-gimnazija Nr. 20 Vaikų amžius ir skaičius: 6 klasė (1213 m.), 29 žmonės Laikas: 45 minutės Tema: Natiurmortas kaip vaizduojamojo meno žanras Tikslas: Plėsti mokinių žinias apie natiurmorto žanrą, apie jo kompozicinio sprendimo ypatybes . Iš gyvenimo nupieškite natiurmortą.

Tikslai: edukacinis: įsisavinti natiurmorto sampratą; mokyti kurti natiurmortus; mokyti piešti iš gyvenimo, vaizduoti objektus spalvotai, perteikti objektų struktūrinę struktūrą ir proporcijas. plėtoti: plėtoti kūrybinį potencialą; plėsti mokinių akiratį; aktyvinti vaikų stebėjimo įgūdžius; vystyti akis; kūrybiškas mąstymas. ugdomasis: ugdyti estetinį skonį, dėmesingumą, pastabumą.

Pamokos tipas: naujų žinių mokymasis Priemonė mokytojui: Grafinė serija: paveikslų reprodukcijos, piešiniai - natiurmorto objektų kompozicinio išdėstymo pavyzdžiai, natiurmorto piešimo sekos schema. Muzikinis serialas: P. I. Čaikovskis – Metų laikai. Ruduo. Mokiniams skirta įranga: popierius (A 4 formatas), pieštukas, trintukas, akvareliniai dažai, teptukas, paletė, vandens indelis, audinys Kompiuterinė technika: video „Kaip žingsnis po žingsnio nupiešti natiurmortą“, skaidrių pristatymas su menininkų darbais

Reikšminiai žodžiai: natiurmortas – iš prancūzų kalbos išvertus kaip „mirusi gamta“, t.y. negyvų objektų vaizdas. eskizas – preliminarus piešinio, paveikslo ar jo dalies eskizas. kompozicija yra taisyklių ir technikų sistema, skirta paveikslo dalims suskirstyti į vieną visumą, galimybė tiksliai įdėti vaizdą ant popieriaus lapo. kompozicijos centras yra pagrindinis kompozicijoje ir turi būti akcentuojamas. kontrastas – tai aštrus objektų skirtumas tam tikromis savybėmis (dydžiu, forma, spalva, šviesa ir atspalviu ir kt.), ryškiai išreikšta priešprieša: ilgas – trumpas, storas – plonas, didelis – mažas.

Pamokos eiga I. Organizacinis momentas 1. Pasisveikinimas. Mokytojas: Sveiki, vaikinai! Šiandienos pamoką norėčiau pradėti nuostabiomis eilėmis, raginančiomis ištvermę, sunkų darbą, gyvenimo džiaugsmą ir kūrybiškumą. Tegul jie tampa tavo šūkiu: Jei negali, sužinok, Jei nežinai, sužinok, Nebijok stataus kelio, Bandyk, ieškok, pasiek, pasiek, Kad tavo gyvenimas taptų daina . L. Tatjaničeva

II. Žinių atnaujinimas. Metodas – pokalbis Vykdomi žaismingu būdu, klausimai dedami į dėžutę, o mokiniai juos išsiima ir atsako. Mokytojas: Vaikinai, ar prisimenate, apie ką kalbėjome praėjusioje pamokoje? ? Dabar žaisiu žaidimą – žinių patikrinimą. – Kokias pagrindines vaizduojamojo meno išraiškos priemones išmanote? (grafika, tapyba, kompozicija). – Kokius piešimo tipus žinote? (eskizas, eskizas, eskizas, eskizas). – Kas yra kompozicija? (taisyklės ir technikų sistema paveikslo dalims sudėti į vieną visumą, galimybė tiksliai išdėstyti vaizdą ant lapo). – Kokias pagrindines kompozicijos priemones žinote? (kompozicijos centras, kontrastas, ritmas, spalva, fonas arba aplinka ar erdvė). – Kas yra kompozicinis centras? (pagrindinis dalykas vaizde išryškintas pagal spalvą, dydį, apšvietimą, bet ne visada gali būti nuotraukos centre – tai priklauso nuo objekto vietos ir požiūrio taško). – Kokius išmanote tapybos žanrus? (portretas, peizažas, natiurmortas, gyvuliškas, kasdienis, istorinis, pasaka, mūšis).

III. Motyvacija ir tikslo nustatymas pamokai. Metodas yra praktiškas. Užduotį formuluoju „natiurmorto“ technika Mokytojas: - Pažiūrėkite į šias paveikslų reprodukcijas. Menininkai tiesiog vaizduoja įprastus kasdienius dalykus, gėles, daržoves, vaisius. – Į kokį tapybos žanrą galima priskirti šiuos paveikslus? (natiurmortas). - Pabandykite kiekvienai nuotraukai suteikti pavadinimą.

M. A. Vrubelis „Rožė“

Mokytojas: Klausyk eilėraščio – mįslė. Jei paveikslėlyje matote puodelį kavos ant stalo, arba vaisių gėrimą dideliame grafine, arba rožę krištolinėje, arba bronzinę vazą, arba kriaušę, ar pyragą, arba visus daiktus iš karto, žinokite kad tai... (natiurmortas). Šiandien pamokoje susipažinsite su vienu gražiausių vaizduojamojo meno žanrų – natiurmortu, bei sužinosite apie jo kompozicinio sprendimo ypatybes. Iš gyvenimo reikia nupiešti natiurmortą.

IV. Naujų žinių formavimas. 1. Iš natiurmorto istorijos. Mokytojas: „Natiurmortas“ - iš prancūzų kalbos „negyva gamta“ - vaizduojamojo meno žanras, įvairių namų apyvokos daiktų, daiktų, maisto (daržovių, vaisių, duonos ir kt.), gėlių ir kitų dalykų vaizdas. Olandų ir vokiečių kalbomis natiurmorto esmė išreiškiama kaip ramus daiktų gyvenimas, pilnas savų vidinių įvykių, gyvenimas, kurį taip retai pastebime. Šis žanras atsirado maždaug prieš 400 metų Olandijoje ir Ispanijoje. Menininko užduotis natiurmorto srityje yra ne tik perteikti daiktus savyje, bet ir išreikšti tam tikros epochos žmogaus požiūrį į juos, o per juos ir į supantį pasaulį. Štai kodėl XVII amžiaus olandų natiurmortas buvo olandų gyvenimo atspindys (Peter Claes ir Willem Claes Heda „Kumpis ir sidabro dirbiniai“, „Pusryčiai su kumpiu“).

Willem Claes Heda "Kumpis ir sidabro dirbiniai".

Natiurmortas taip pat gali tiesiog pamaloninti akį spalvų žaismu ir suteikti protinį atsipalaidavimą. Maskvos dailės muziejuje kabo Henrio Matisse'o natiurmortas „Raudonos žuvelės“. Raudonos žuvytės plaukioja akvariume ir viskas. Tačiau ši kompozicija žadina mumyse džiaugsmo jausmą.

Rusijos mene natiurmortas atsirado XVIII amžiuje, o jo klestėjimas buvo XIX amžiaus pabaiga ir XX amžiaus pradžia. Tai visų pirma Grabaro ir Korovino darbai. Grabaras Igoris Emmanuilovičius

Ryškius natiurmortus kūrė dailininkai Maškovas ir Kuprinas bei kiti Matote vieną iš Maškovo natiurmortų „Maskvos maistas. Duonos". Karo, bado ir niokojimo metai liko už nugaros. Matyti, kad bandelės, riestainiai, riestainiai, pyragaičiai džiugina žmones. Panašu, kad Maškovas matė ne tik gatavus gaminius, bet ir girdėjo besipučiančią tešlą bei orkaitėje sprogstančią duonos plutą.

V. Tirtos medžiagos konsolidavimas. Forma yra kolektyvinė; Metodas yra praktiškas. – Ką galite pasakyti žiūrėdami į šį natiurmortą? Kaip tai verčia jaustis? (apetitą kelianti gaminių kokybė priklauso nuo duonos formelių šiurkštumo, nuo spalvos atspalvių nuo rudos, rūdžių raudonos, geltonos iki švelnių pelenų, melsvai pilkos ir rožinės spalvos).

2. Natiurmorto darbo seka ir taisyklės. Piešimo etapai (mokytojo paaiškinimas) Mokytojas: 1. Parengiamajame etape pieštuku nubrėžkite visų objektų kontūrus labai šviesiomis linijomis. Patartina piešti be korekcijos trintuku, bet kuriuo atveju nepiktnaudžiaukite, nes trintuku sunaikinta popieriaus tekstūra tamsėja ir išblukina spalvą. Tomis pačiomis plonomis linijomis pažymime visų natiurmortų objektų ir aplinkos šviesų ir šešėlių ribas.

2. Pirmajame darbo su dažais etape pradėsime nuo bendrų natiurmorto spalvinių charakteristikų, tam paruošime mažai prisotintą mišinį - spalvinę gamą, kurią permatomu sluoksniu padengsime visas dalis. piešinio, neįskaitant akcentų.

3. Antrajame tapybos etape modeliuojama visų objektų trimatė forma ir perduodamas jų apšvietimas. Atskirais potėpiais padidiname apšviestų šonų spalvų sodrumą. Šešėlių spalva yra vientisa ir yra įtakojama aplinkos. Jie klojami skaidriais, bet tamsesniais dažais. Kiekvienas potėpis, taikomas šešėliams vaizduoti, turi būti paimtas atsižvelgiant į gretimų kitų objektų paviršių spalvą ir kitus šešėlius, atsižvelgiant į spalvų toną, sodrumą ir šviesumą.

4. Trečiajame darbo etape tęsiame tūrinės formos ir erdvės modeliavimą subtilesniais spalvų atspalviais. Kiekvieną potėpį ant popieriaus lyginame su natiurmortu, pakaitomis nukreipdami akis iš pradžių į vaizdą, paskui į gamtą. Tai leidžia pamatyti, ar perteikiama gamtoje egzistuojanti spalvų proporcija. Spalvinių atspalvių vaizdavimas šviesoje, pusiau, šešėlyje palaipsniui veda į subtilų formos modeliavimą, erdvės ir apšvietimo vaizdavimą.

5. Paskutiniame etape apibendriname visas spalvas, jei reikia, kai kurias dalis paryškiname sotesne spalva, o per daug ryškias, kurios išsiskiria iš bendros spalvų schemos, užgesiname. Piešimas baigtas.

Kūno kultūros pamoka (Didaktinis žaidimas „Nuotaika“) Pedagogas: Kiekvienas žmogus turi skirtingas nuotaikas, kurias galima pastebėti iš veido išraiškos, mimikos, akių, bendros išvaizdos. Siūlau pažaisti su savo nuotaikomis. (Mokytojas įvardija situacijas ir prašo vaikų parodyti, kokius jausmus jie patirs tam tikrais atvejais) - Mama neleidžia eiti pasivaikščioti; - Tėtis tau padovanojo didelį, gražų žaislą; - Vyresnysis brolis neduoda kamuolio; - Staiga į kelią išbėgo šuo; – Pagavai didelę žuvį ir pan.

VI. Praktinė dalis. Mokinių pasirengimo tikrinimas. (Mokytojui leidus, mokiniai piešia piešinį – natiurmortą iš gyvenimo.)

VII. Pamokos rezultatai ir mokymosi veiklos refleksija. – Ką naujo sužinojote apie natiurmortą šiandien? – Prisimeni, kokį tikslą išsikėlėme pamokoje? – Ar patiko dirbti su natiurmortu? – Kas buvo sunkiausia ir įdomiausia pamokoje? Studentų darbų paroda. Darbo įvertinimas. VIII. Namų darbas: Nupieškite rudens natiurmortą. Baigiamasis mokytojo žodis. Pedagogas: Pažiūrėjęs į tavo darbus galiu pasakyti, kad išmokai gražiai ir išraiškingai išdėlioti objektus ant popieriaus lapo, pasirinkti tinkamą spalvinimo spalvą, kruopščiai išrašyti smulkias detales. Kaip žinia, piešiniai atrodo patraukliai, jei jie atliekami kruopščiai, meniškai ir kruopščiai. Mūsų pamoka baigėsi, jūs visi puikiai dirbote, ačiū visiems už jūsų darbą. Viso gero.

Metodinis darbas. Atviros pamokos šia tema metmenys:

„Dekoratyvinis natiurmortas naudojant liniją ir dėmę“ Vaikų dailės mokyklos dailės skyriaus 2 klasėje

Pamokos tikslas: spalvų erdvės organizavimas. Spalvų balansas ir harmonija. Raskite ir sukurkite dinamišką kompoziciją.
Pamokos tipas: sujungti.
Valandų skaičius: 6 valandos.
Pamokos trukmė: 45 minutes.
Pamokos tikslas: dekoratyvinio natiurmorto kompozicijos atlikimas linijomis ir dėmėmis A3 lape, mokinių pasirinktomis vaizdinėmis priemonėmis.
Įranga:
Mokytojui: ankstesnių mokinių darbai, mokymo priemonės, mokomoji medžiaga.
Mokiniams: A3 popieriaus lapas, akvarelės ir guašo dažai, teptukai, pieštukas, trintukas, paletė.
Pamokos planas:
1 dalis. 13 minučių. Organizacinis momentas, mokomosios medžiagos perdavimas.
Bendras tikslų nustatymas su studentais, siekiant surinkti reikiamą ir galimą vaizdinę ir informacinę medžiagą tolesniam dekoratyvinio natiurmorto darbui. Mokinių mintyse atskirkite pamokos temą ir tikslus.
Naudoti iliustruojančius žemėlapius, technologinius žemėlapius, pristatymą apie menininkus, dirbančius dekoratyvine technika, klausimus studentams.
2 dalis. 7 minutes.
Dekoratyvinio natiurmorto spalvų pasirinkimas.
3 dalis. 20 minučių.
Savarankiškas darbas (dekoratyvinio natiurmorto eskizai, kurių pagrindas – linija ir dėmė), darbas guašu A3 formatu.
4 dalis 3 minutes.
Vertinamoji-refleksinė veikla naudojant signalus: raudona – „5“, mėlyna – „4“, žalia – „3“.
Namų darbai. 2 minutės.
Atlikite pratimą apie spalvų charakteristikas „šiltas - šaltas“, „tamsus - šviesus“, kad sukurtumėte dekoratyvinį natiurmortą guašu A3 formatu.

Pamokos eiga

Laiko organizavimas: mokinių pasirengimo pamokai tikrinimas, reikiamų medžiagų ir įrangos prieinamumas (A3 formato popierius, pieštukas, trintukas, guašas, teptukai, paletė).
Naujos medžiagos paaiškinimas.
Mūsų pamokos tema – dekoratyvinis natiurmortas naudojant liniją ir tašką. Šiandien prisiminsime „dekoratyvumo“ sąvoką, apsvarstysime, kaip reprodukcijos ir pateikimo pavyzdžiu garsūs menininkai sprendė dekoratyvinės natiurmorto stilizacijos klausimus. Pakalbėkime apie dekoratyvinės stilizacijos metodus natiurmorte. Tada turėsite praktinių darbų, kad įtvirtintumėte mūsų pamokos temą. Mūsų tikslas – spalvų balansas ir harmonija darbe. Prieš kalbėdamas apie naują temą, priminsiu, kad pirmiausia reikia padaryti eskizą būsimam darbui. Būtina nubrėžti spalvas, spalvas, kuriomis bus atliktas darbas. Jūs, žinoma, žinote, kad stilizacija yra dekoratyvus vaizduojamų objektų apibendrinimas, naudojant daugybę įprastinių formų, tūrio ir spalvų santykiams keisti technikų. Kad stilizacija vyktų dekoratyviniame natiurmorte, jis turi būti pastatytas pagal vieną planą, kuriame visi vaizduojami objektai, kaip ir visos vizualinės priemonės, turi veikti taip, kad patvirtintų vieną kompozicinį principą, vieną idėją. Stilizavimas gali eiti itin supaprastinimo ir redukavimo iki objektų simbolių keliu arba atvirkščiai – apsunkinant formą ir užpildant vaizdą dekoratyviniais elementais. Galite statyti natiurmortą ant klampaus plastiko siluetų arba paimti kaip pagrindą susmulkintas stačiakampes formas su dinamiškomis linijomis ir kontrastingais spalvų deriniais. Būtina, kad kiekvienas natiurmortas būtų suprantamas ir turėtų savo ypatumus.



Formos transformacijos metodai (pagal butelio pavyzdį). Reprodukcijų demonstravimas.
1. Apvalinkite arba pailginkite formą.
2. Pakeiskite proporcijų santykį tiek objekto viduje, tiek tarp objektų.
3. Galite padidinti arba sumažinti prekių skaičių, įvesti papildomų daiktų, draperijų.
4. Spalvinių dėmių santykis.

Taigi pakartokime:
1. Kas yra „dekoratyvumas“?
2. Kaip suprantate posakį „daikto stilizavimas“?
3. Kokie yra daikto išraiškos būdai?
4. Ką reiškia spalvų dėmių balansas?
Dabar pažiūrėkime į pristatymą tema: „Dekoratyvinis natiurmortas menininkų darbuose“. Rodyti pristatymą.










Taigi, patvirtinkime, kuriuos menininkus prisimenate iš pristatymo (rodomos kortelės su menininkų reprodukcijomis).
Dabar būsimam darbui turite sukurti spalvų schemą ant atskiro popieriaus lapo.
Dabar siūlau atlikti praktinius darbus A3 formatu. Iš gyvenimo būtina padaryti dekoratyvinio stilizuoto natiurmorto eskizą. Tai galima padaryti garsių menininkų stiliumi iš tų, kuriuos aptarėme anksčiau. Būtina teisingai išdėstyti objektus kompozicijoje. Norėdami pasiekti pusiausvyrą, galite naudoti plokštumos padalijimą į dalis. Spalvų schema yra kontrastingų ir vienas kitą papildančių spalvų, teisingai paskirstykite spalvų akcentus.

Savarankiškas darbas. 20 minučių.










Vertinamoji ir reflektuojanti veikla. 3 minutes.
Namų darbai. 2 minutės. Atlikite spalvų savybių pratimą patys.

Literatūra
1. N.P. Beschastnovas, V.Ya. Kulakovas ir kt. „Tapyba“ - M: Vlados, 2003 m.
2. Aleksejevas S.O. „Apie spalvą“ – M, 1974 m.
3. Anufriev V.G., Anufrieva L.G., Kislyakovskaya T.N. ir kt. „Piešimas, tapyba, molberto kompozicija, grafinio dizaino pagrindai“.
4. Beda G.V. „Tapyba“ - M: Švietimas, 1986 m.
5. Volkovas N.N. „Kompozicija tapyboje“ - M: 1977 m.
6. Volkovas N.N. „Spalva tapyboje“ - M: Iskusstvo, 1985 m
7. Kuzinas V.S. „Daile“, 2 klasė – M: Bustard
8. Manin V.S. „Rusijos tapybos šedevrai“ - M: Baltasis miestas, 2003 m.
9. Yashukhin A.P. „Tapyba“ – M: Apšvietimas, 1985 m.