Kaip vaikui paaiškinti dienos ir nakties kaitą. Įdomiausi pasakų paaiškinimai apie dienos ir nakties kaitą tarp pasaulio tautų Kaip nupiešti dienos ir nakties kaitą vaikui

Oksana Stol

Tikslas: Toliau supažindinti su kontrasto fenomenu mene, atskleisti specifiką ir parodyti meninės bei figūrinės raiškos priemones. Išmokite kurti dviejų dalių kontrastingas kompozicijas.

Užduotys:

1. Suformuoti vaikams idėją apie gamtos reiškinių cikliškumą, dienos ir nakties kaitos priežastis;

2. Ugdyti gebėjimus meninei kūrybai, kompozicijai, kūrybinei vaizduotei.

3. Tobulinti netradicines tapybos akvarele ir vaškinėmis kreidelėmis technikas.

4. Įtvirtinti žinias apie šiltas ir šaltas spalvas bei atspalvius.

5. Ugdykite smalsumą ir meninį skonį.

Medžiagos ir įranga: kraštovaizdžio popierius, teptukas, akvarelė, vaško kreidelės, vanduo, apskritimo šablonas, servetėlės.

Iliustracijų, nuotraukų, reprodukcijų rinkinys su aiškiai išreikštu kontrastu, garso įrašas „Metų laikai“

Preliminarus darbas: pokalbis apie dienos dalis, supažindinimas su kontrasto reiškiniais mene, didaktiniai žaidimai su spalva naudojant „Vaivorykštės“ spalvų modelį

Pamokos eiga

1. Įvadinė dalis

Mokytojas mįsles apie dangaus kūnus, saulę ir mėnulį. Dieną šviečia saulė, o naktį – mėnulis. Mėnulis ir saulė, diena ir naktis – tai priešingos reikšmės žodžiai.

Siūlau žaisti žaidimą „Pasakyk atvirkščiai“

Juoda - (vaikai) balta,

Ilgas trumpas,

didelis mažas,

maloniai piktas,

šalta - šilta.

Šauniai padirbėta! Tokių priešingų reikšmių porų galima rasti ne tik žodžių, bet ir meno pasaulyje. Jie vadinami kontrastu. Reprodukcijų rodymas kontrasto principu. Menininkų paveiksluose galima rasti tokias poras: plati ir siaura upė, aukštas ir žemas kalnas ir kt.

2. Gamybinė veikla

Paaiškinu, kaip galima pavaizduoti saulę ir mėnesį.

Vaikai nubrėžia apskritimo šabloną ir vaškinėmis kreidelėmis piešia saulę ir mėnesį Saulę ir spindulius piešime geltona, oranžine, raudona - šiltomis spalvomis, o mėnesį - šaltomis spalvomis - mėlyna, violetine, žalia. Tada viską dažome akvareliniais dažais pagal spalvą.

Vaikai, lydimi ramios muzikos, piešia „dienos ir nakties“ paveikslą, kuriame vienu metu pristatoma saulė ir mėnuo. Suteikti individualią mokytojo pagalbą

Kūno kultūros pamoka „Diena ir naktis“

Eilėraštis klasei. Diena ir naktis

Kodėl mums reikia nakties?

Kad padėtų užmigti,

Kad akys neskaudėtų,

Kad jie galėtų svajoti.

Norėdami pagauti mėnulio kamuolį,

Kad spindėtų su žvaigžde,

Kad sparnai augtų,

Kad galėtume skristi.

Kodėl mums reikia dienos?

Kad išvarytume tinginystę,

Bėgti, žaisti,

Skaitome geras knygas.

Šypsotis šviesai,

Linksmai juoktis.

Kad išmoktume mylėti

Ir kaip švietė saulė.

(Lopatina, A., Skrebcova, M.)

3. Apatinė eilutė.

Piešinių paroda ir vaikų darbelių analizė.











Publikacijos šia tema:

GCD santrauka vyresniųjų grupėje „Diena-naktis“ Tikslas: parodyti dienos, vakaro, nakties ir ryto pradžios priklausomybę nuo Žemės padėties Saulės atžvilgiu; įtvirtinti vaikų idėjas apie.

Atviros piešimo pamokos parengiamojoje grupėje santrauka Tema: „Statyba“ Tikslas: lavinti gebėjimą piešti savo namą, piešinyje paryškinti pagrindinį dalyką, perteikti jame gėlių derinius. Programinė įranga.

Pastabos apie holistinio pasaulio vaizdo formavimąsi antroje jaunių grupėje. "Diena ir naktis" Tikslai: supažindinti su laikinomis „diena – naktis“ sąvokomis; išmokti atskirti dienos dalis pagal laiko ženklus ir veiksmus; kurti įgūdžius.

Netradicinio piešimo pamokos antroje jaunesniųjų grupėje santrauka „Gėlės Katios lėlės gimtadieniui“ Saratovo srities Engelso rajono savivaldybės autonominė ikimokyklinė ugdymo įstaiga „Darželis Nr. 57“.

Piešimo pamokos parengiamojoje grupėje „Rudens spalvos“ santrauka„Rudens spalvos“ Tikslai: 1. Išmokyti vaikus perteikti auksinio rudens spalvą, išmokti derinti šiltas spalvas ir atspalvius. Toliau mokykite vaikus laisvai.

Piešimo pamokos parengiamojoje logopedinėje grupėje santrauka Piešimo pamokos parengiamojoje logopedinėje grupėje „Fireflies“ tema „Gulbės ant ežero“ (savaitės tema „Migruojantys paukščiai“) santrauka.

Įvairios senovės tautos, ar tai būtų egiptiečiai, graikai ar romėnai, bandė paaiškinti visus aplink vykstančius reiškinius, ir taip pasakiškas dienos ir nakties kaitos paaiškinimas pasiekė mūsų laikus. Įvairių tautybių legendos paprastai yra panašios.

Dienos ir nakties kaita: pasakos paaiškinimas

Žodžiais „saulė patekėjo“ arba „saulė nusileido“ pradedame arba baigiame kitą gyvenimo dieną. Mūsų protėviai saulėtekius ir saulėlydžius apdovanojo didele galia. Šie reiškiniai mūsų protėviams turėjo šventą reikšmę.

Ir išties saulėlydžio ir aušros metu buvo atliekami įvairūs ritualai ir ceremonijos – tiek bažnytinės, tiek maginės. Iš čia kilo pasakiškas dienos ir nakties kaitos paaiškinimas. Kiekvienas socialinių tinklų vartotojas turi saulėlydžio ar saulėtekio nuotrauką. Šiandien šiuolaikiniai žmonės nesupranta šių reiškinių ir nežino jų šventos prasmės.

Senovės graikų mitas

Senovės graikai turėjo nuostabų dienos ir nakties kaitos paaiškinimą. Titanas Hiperionas turėjo tris vaikus: Seleną, Eosą ir Heliosą. Šalta šviesa spindinti Selena buvo Mėnulio deivė. Ant jos galvos buvo pusmėnulis. Ji važiuoja naktiniu keliu jaučių traukiama karieta. Selena palieka šį kelią, kai jos žvaigždės vaikai nublanksta ir marmurinės kolonos pasidaro rausvos.

Eos, aušros deivė, praneša apie naujos dienos atėjimą. Sekdamas Eosu, jų brolis Helijas iš rytų atskuba spindinčia auksine karieta. Graikai jį gerbė ne mažiau nei galingąjį ir aukščiausiąjį Dzeusą. Helios spinduliai pro juodus debesis prasiskverbė į tolimiausius ir tamsiausius kampelius. Jų šilta šviesa pažadino visus gyvus dalykus. Spindulių dėka išaugo medžiai ir vaisiai. Helios yra visų nusikaltėlių teroras. Šio dievo spinduliai juos apakina. Net dievai negali pasislėpti nuo tokių spindulių.

Helios žino viską apie dieviškuosius „darbus“. Būtent jis pasiūlė Demetrai, kad jos dukrą Persefonę Hadas pagrobtų į savo tamsią šešėlių karalystę. Tačiau yra vidurdienis, kai Helios pasiekia vakarus. Iki vakaro Helios arkliai ir jis pats pavargsta ir parausta. Dievas eina į savo rūmus ilsėtis, kur ilsisi dieviškoji palyda, o Selenos vežimas iškeliauja į kelią... Tai graikiškas dienos ir nakties ciklas. Jų pasakų paaiškinimas panašus į slavų mitą.

Slavų dienos ir nakties vizija

Senovės pagonių slavų pasaulio idėja buvo labai sudėtinga ir paini. Saulė ir saulės šviesa jiems buvo skirtingos sąvokos. Kiekvienam sezonui slavai turėjo atskirą „saulę“ - Yarilo, Kupailo, Svetovit ir Kolyada. Pačią saulę jie vadino Khoros. Beje, šis žodis reiškė „ratas“. Iš čia kilęs žodis apvalus šokis.

Kaip ir graikai, slavų pasakų paaiškinimas apie dienos ir nakties kaitą yra paprastas – Dazhdbog (saulė – dovanojantis dievas) važiavo auksine karieta per dienos dangų, pakinktas ugningų sparnuotų arklių. Ryto ir vakaro aušros buvo laikomos seserimis. Be to, ryto aušra buvo saulės žmona. Slavai šventė savo vestuves. Kaip ir graikai, Saulė yra viską matanti akis, kuri stebi viską ir visus. Štai kodėl nusikaltėliai iki šiol veikia naktimis.

Senovės Indijos samprata apie naujos dienos atsiradimą

Indijos legenda apie dienos ir nakties kaitą yra išskirtinė. Pasakų paaiškinime sakoma, kad nakties nebuvo. Tai atsirado dėl vieno tragiško įvykio. Brolis Yama ir sesuo Yami gyveno. Brolis mirė, o vienišai seseriai neliko nieko kito, kaip be galo gedėti savo nelaimingo brolio. Į visus prašymus ir raginimus nusiraminti ir nebelieti ašarų, Yami tik sušuko: „Bet jis šiandien mirė! Dievai pamatė tiesą: kad mergina nurimtų, būtina naktis, tik tada ateis nauja diena. Jie sukūrė naktį. Atėjo rytas, Yami pamiršo sielvartą. Ir induistai pradėjo sakyti „pakaitomis diena ir naktis“.

Išvada

Daugelį metų mūsų protėviai iki pat viduramžių tikėjo šiais mitais ir legendomis apie dienos ir nakties kūrimą. Religiją ir mistines idėjas pakeitė mokslas. Prieš 500 metų Nikolajus Kopernikas parašė knygą apie tai, kaip mūsų planeta sukasi aplink savo ašį, skrisdama orbitą aplink žvaigždę Saulę. Taigi, pasak Koperniko, pasikeitė diena ir naktis.

Pasakos paaiškinimas buvo sunaikintas. O mokslininko knygą popiežius uždraudė, nes ji prieštaravo krikščionių religijai. Kopernikas išgarsėjo kaip kūrėjas, šios sistemos pavadinimas kilęs iš saulės dievo Helios vardo, todėl pagal Koperniko teoriją Saulė yra Visatos centre. Lenkų astronomas mirė nuo insulto 1543 m. gegužės 24 d., jam buvo 73 metai.

1 nuotrauka iš pristatymo „Dienos ir nakties kaita“ astronomijos pamokoms tema „Žemė“

Matmenys: 960 x 720 pikselių, formatas: jpg. Norėdami atsisiųsti nemokamą astronomijos pamokos vaizdą, dešiniuoju pelės mygtuku spustelėkite paveikslėlį ir spustelėkite „Išsaugoti vaizdą kaip...“. Norėdami pamokoje rodyti paveikslėlius, taip pat galite nemokamai atsisiųsti visą pristatymą „Dienos ir nakties kaita.ppt“ su visomis nuotraukomis zip archyve. Archyvo dydis yra 192 KB.

Parsisiųsti prezentaciją

Žemė

"Žemės forma ir matmenys" - Laipsnio tinklas ir jo elementai. Su Žemės sukimu susijęs natūralus laiko vienetas. Dienos ir nakties kaita sukuria kasdienį gyvosios ir negyvosios gamtos ritmą. Žemėlapiuose yra keturių tipų iškraipymai. Žemės sukimosi ašis į orbitos plokštumą pasvirusi 66,5° kampu. Lygiagreti 66,5° Š. w. yra riba.

„Žemė yra mūsų kosminiai namai“ - Mantija. Brolių Montgolfierių lėktuvas. Susitikimo vieta. Žemės oro apvalkalas. Planeta žemė. Žmogaus buveinė. Žemė yra žmogaus buveinė. Kreiseris „Varyag“. Gyvybės mechanizmas. Dalis Žemės gyventojų. Saratovo pramonės kolegija. Skruzdė - 25. Žmogus papildo gamtą. Žemė.

„Žemė, saulė, mėnulis“ – Žemė ir Mėnulis. Planuoti. Žemės judėjimas aplink Saulę. Mėnulio revoliucijos laikotarpiai. Mėnulį dengianti Žemė. Mėnulio dangalai. Dėl Saulės atstumo jos spinduliai krinta beveik lygiagrečiai. Tariamas Mėnulio judėjimas ir fazės. Mėnulio orbita ir jos trikdžiai. Užtemimų atsiradimo sąlygos.

„Hipotezės apie Žemės kilmę“ - Nuplėštas upelis. Buffono hipotezė. Begalinis kūrybinis protas. Dieviškoji Žemės kilmė. Šiuolaikinės reprezentacijos. Kelionė. Ūkas. Skaičiavimai. Senovės laikai. Immanuelio Kanto teorija. Georgeso Buffono teorija. Mokslas. Erdvė ir materija. Sėkmės tau su atradimais. Otto Julijevičiaus Schmidto teorija.

„Žemė yra saulės sistemos planeta“ – katastrofiška Buffono hipotezė. Keplerio dėsniai. Informacija apie sandaros dėsnius. Saulė. Planeta žemė. Žvaigždžių analogai. Poliarinės šviesos. Džinsų hipotezė. Saulės sandara. Iškilimas. Saulės sistemą sudaro centrinė žvaigždė. Niutono dėsnis. Visatos atsiradimo hipotezės. Laplaso ūko hipotezė.

Ryte augalai žydi, vakare pumpurai užsidaro. Vakaras – saulė leidžiasi vakariniame danguje ir saulėlydžio spalvos pamažu blėsta. Skirtingu paros metu atrodo ir jaučiasi skirtingai. Žemė sukasi aplink savo ašį kas 24 valandas. Kas 60 sekundžių minutę. Diena trunka lygiai 24 valandas. Paprastai paros laikas skirstomas į kelias dalis:

Iš viso temoje yra 22 pranešimai

2 4 951 0

Mama, kur pasislėpė saulė?
- Sūnau, mama šiuo metu užsiėmusi, nesikiša.

Vaikų dienos ir nakties kaitos procesas, kaip ir visi kiti gamtos reiškiniai, kelia daug klausimų. Tai rodo normalų vaiko vystymąsi.

Tinkamas tėvų atsakymas yra labai svarbus visapusiškam kūdikio vystymuisi ir pasitikėjimo santykių užmezgimui.

  • Neperkraukite informacijos ir terminų.
  • Nemeluokite (kažkas panašaus: „saulė tave įžeidė, nes elgeisi blogai“).
  • Atsakykite į visus vaiko užduodamus klausimus;
  • Sustiprinkite žodinę formą vaizdiniais ir/ar asociatyviniais (vaikai lengviau supranta ir prisimena tai, ką mato, nei tai, ką girdi).

Šiame straipsnyje mes jums pasakysime, kaip lengva išmokyti sūnų ar dukrą atpažinti dienos ir nakties kaitą.

Kokiame amžiuje paaiškinti ir kodėl

Jei vaikas pats paklaustų: "Kur dingo saulė?", – tėvai turi aiškiai paaiškinti, kad vaikui nekiltų klausimų. Tuo pačiu metu neperkraukite informacijos.

    Atsakymų frazių pavyzdžiai

    „Saulė nuėjo miegoti“;
    „Saulę turi pakeisti mėnulis“;
    „Saulė pasislėpė už debesų“ tinka paaiškinti vaikams iki 2 - 2,5 metų, nes vaikui bus sunku išmokti medžiagą net žaismingai.

Vyresniems vaikams tokie atsakymai kelia aibę papildomų klausimų. Tėvai, toliau žaismingai aiškindami, gali tik suklaidinti vaiką.

Remiantis statistika, 3-4 metų vaikai per dieną užduoda apie 900 klausimų.

Nuo 3 metų, jei vaikas apie tai neklausia, galite paklausti savęs, kaip jis galvoja, kodėl diena po nakties. Išgirskite atsakymą netrukdydami, nekritikuodami ir nejuokdami. Tada atidžiai pasiūlykite kartu panagrinėti šią problemą.

Kodėl keičiasi diena ir naktis?

Saulės sistemą vaizduoja centrinė žvaigždė - Saulė, aplink kurią sukasi 9 planetos:

Merkurijus, Venera, Žemė, Marsas, Jupiteris, Saturnas, Uranas, Neptūnas ir Plutonas.

Žemė yra trečia nuo Saulės po Merkurijaus ir Veneros. Dėl palankios mūsų planetos padėties joje egzistuoja gyvybė. Todėl čia ne taip karšta kaip, pavyzdžiui, Veneroje, kur temperatūra siekia 460 laipsnių Celsijaus, ir ne taip šalta kaip Marse (-125 laipsniai).

Saulė planetą apšviečia pakaitomis – iš pradžių vieną, paskui kitą pusę. Dėl to naktis seka dieną. Šis procesas yra nenutrūkstamas ir atsiranda dėl to, kad Žemė sukasi aplink savo ašį.

Žemės ašis yra įsivaizduojama tiesi linija, aplink kurią planeta apsisuka per vieną dieną. Žemės ašis eina per jos centrą.

Visiškas Žemės apsisukimas 360 laipsnių aplink savo ašį trunka 23 valandas 56 minutes 4 sekundes – tai yra viena diena.

Galite pradėti kalbėti apie saulės sistemą nuo 3 metų, visada pridėdami paveikslėlių ar vaizdo įrašų. Taip vaikas galės palyginti planetas ir Saulę tarpusavyje. Taip pat įgytas žinias įtvirtinti.

Aiškindami Žemės ašį, kad būtų aiškumo, galite paimti obuolį ir nuo uodegos iki priešingos dalies įsmeigti pieštuką ar bet kurią ilgą pagaliuką.

Pieštukas yra Žemės ašis ir obuolys- Žemė.

Panašiai kaip sukdami obuolį aplink pieštuką, mūsų planeta sukasi aplink savo ašį.

Kaip paaiškinti naudojant apelsino pavyzdį

Šis metodas tinka ikimokyklinio amžiaus vaikams.

    Jums reikės:


    - oranžinė;
    - ilga lazda.

Šią pamoką patartina vesti vakare, nes vaikui bus įdomiau.

  1. Apelsiną perveriame ilgu pagaliuku – bus Žemė, kuris sukasi aplink savo ašį. Galite nupiešti žmogeliuką ant oranžinės spalvos ir pasakyti, kad čia yra kūdikis.
  2. Priešais pastatome žvakę ant stovo - tai Saulė.
  3. Mes pradedame atsargiai sukti „Žemę“ aplink savo ašį. Pakeliui aiškiname, kad kur saulė šviečia, dabar diena, o kitoje pusėje naktis, rytoj bus kitaip.

Galite leisti jiems paliesti oranžinės spalvos „šiltąją pusę“ ir paaiškinti, kad taip pat Saulė šildo Žemę.

Žemės rutulio pavyzdys

Paimame gaublį (arba paprastą rutulį), priešais save įjungiame stalinę lempą (laikinai stalinė lempa yra Saulė, kuri apšviečia gaublį – Žemę).

Lėtai slinkite rutulį arba rutulį, rodydami į tamsiąsias ir šviesiąsias Žemės rutulio puses.

Paprašykite savo vaiko pirštu parodyti, kurioje Žemės rutulio pusėje yra diena ir kuri naktis.

Kaip mokyti ankstyvame mokykliniame amžiuje

Patartina padidinti informacijos krūvį, pavyzdžiui, paaiškinti, kas yra diena ir kam mums reikalinga Saulė.

Kas yra diena?

  • Diena susideda iš dienos ir nakties.
  • Paroje yra 24 valandos, per tą laiką Žemė padaro vieną pilną apsisukimą aplink savo ašį.

Tai galima paaiškinti gaublio pagalba su įjungta staline lempa priešais jį.